Jak k nám promlouvá naše tělo?

Naše tělo s námi komunikuje. Stále, každou minutu, každý okamžik. Jak? Pocity, emocemi, vjemy, libými i těmi nepříjemnými, bolestí, vizuálními změnami. My terapeuti jim říkáme klíčové příznaky.

Problém je, že většina z nás tomuto jazyku již nerozumí. Nevnímá, co organizmus nejdříve jemně naznačuje, dokud nepřijde důrazné upozornění – onemocnění. Co hůř, často tyto signály potlačíme. Když nás začne bolet hlava, vezmeme si prášek na bolest a nepídíme se, proč hlava bolí.

Přitom bolest je signál, příznak, který upozorňuje, že v těle není rovnováha. Když jedete v autě, nebo sedíte v kokpitu letadla a začne vám blikat výstražná kontrolka, málokdo by hledal řešení v přestřižení drátu k signalizaci. V životě to běžně děláme, jakmile ucítíme jakoukoliv nepohodu, spolkneme vhodný prášek. Zaměňujeme větvičky za kořen problému. V tradiční čínské medicíně (TČM) se snažíme najít příčiny zdravotních problémů a s těmi pracovat.

Netvrdím, že při bolesti, která dokáže opravdu znepříjemnit život, si nemáme vzít něco na úlevu, ale je moudré zároveň najít kořen nerovnováhy a tam zjednat nápravu. Např. při bolesti hlavy migrenózního typu se zvracením, když jsem ji pro ilustraci už zmínil, je vhodné zároveň harmonizovat játra, která podle TČM za touto bolestí stojí. Třeba vhodnými bylinkami.

Existuje rčení „Stejné léčíme různě, různé léčíme stejně“. V TČM nemáme diagnózy nemocí, máme obrazy nerovnováhy. Znamená to kupříkladu, že mohou přijít za terapeutem čtyři klienti s bolestmi hlavy a pro každého bude sestavena jiná bylinná směs. Protože kořen problému, který ústí v bolest hlavy, bude pro každého z nich jiný. A naopak, objeví se několik klientů se zdánlivě odlišnými zdravotními problémy a odejdou se stejnou bylinnou směsí. Tedy v případě, že příčina je u nich stejná.

diagnostika tčm

V TČM často pracujeme s pěti hlavními orgány: Srdce, Plíce, Játra, Ledviny a Slezina. Záměrně je píši s velkými počátečními písmeny, abych naznačil, že mluvím o orgánech v kontextu čínské zdravovědy. Zde totiž nemyslím orgány čistě fyziologicky, ale včetně celého energetického okruhu, který k nim patří.

Co tím myslím? Např. za názvem Slezina se skrývá ta část organizmu, která dělá to, že ze stravy transformuje energii (Qi), kterou potřebujeme k životu, a nepotřebné posílá pryč. Tedy v TČM Slezina znamená slinivku, orgánovou slezinu,…vlastně velkou část celého trávicího traktu. Podobně je to s každým hlavním zmíněným orgánem.

Zdraví = rovnováha

Jakmile je některý z orgánů v nerovnováze, projevuje se klíčovými příznaky. To je přesně řeč, se kterou s námi naše tělo komunikuje.

Slezina v nerovnováze

 • Nepohoda po jídle (únava, tíha v žaludku, nadměrná plynatost a nadýmání, pálení žáhy)
 • Kašovitá stolice
 • Větší chuť na sladké
 • Nechutenství
 • Nadměrné přemítání

Slezina je dobře ovlivnitelná stravou. Miluje pravidelnost a nesnáší nic, co jí zachlazuje, zvlhčuje, zahleňuje či jinak zraňuje. Nejspolehlivěji to dělá mléko (kravské) a produkty z něj, cukr a sladké a zchlazující potraviny v zimě.

Podrobně o vlivu jednotlivých potravin na náš organismus se dočtete v e-booku Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle, ale neřekli vám to.

 

Plíce v nerovnováze

 • Dušnost a zadýchávání se
 • Kašel
 • Časté vzdychání
 • Nadměrný smutek
 • Snížená imunita

Dieteticky plicím dělá dobře trocha ostré chuti a potraviny bílé barvy, např. ředkev. A všichni víme, že cibule pomáhá při zahlenění a kašli.

Ledviny v nerovnováze

 • Pobolívání v bedrech a slabost v kolenou
 • Často studené nohy
 • Noční močení
 • Snížené libido
 • Nadmíra strachu

Ledviny uskladňují životní esenci (Jing), od jejíž kvality a množství se odvíjí délka a kvalita našeho života. Proto říkáme, že Ledviny jsou náš největší poklad, o který je třeba pečovat. Např. tak, že je nenecháme prochladnout a že v zimě do jídelníčku zařadíme tepelně upravenou zeleninu a potraviny, které Ledvinám prospívají (černý sezam, fazole, vlašské ořechy,…).

Játra v nerovnováze

 • Popudlivost a vztek
 • Vnitřní napětí
 • Pobolívání v podžebří (vlevo i vpravo)
 • Oční problémy
 • Silné PMS a menstruační problémy

Játra nesnáší stres, emoční zátěž trvající delší dobu, omezování a úzké mantinely. Např. tréma, kterou v nějaké podobě všichni známe, je typický důsledek „stísněných Jater“ stresem. Dieteticky Játra podpoříme mrkví, špenátem, celerem, ale i švestkami, modrými hrozny či borůvkami a trochou kyselé chuti.

Srdce v nerovnováze

 • Nespavost
 • Palpitace – bušení srdce
 • Afty na jazyku
 • Psychická nepohoda

Srdce je na pozici císaře, tudíž jakákoliv psychická nepohoda se nakonec vždy dotkne Srdce. Potraviny, které zklidňují císaře, jsou např. červená řepa a pšenice (odvar z celých zrn).

Je jedno čínské rčení, které říká, že „je moudré kopat studnu dřív, než cítíme žízeň“. Chci tím říct, že dokážeme-li komunikovat s vlastním tělem, porozumět tomu, co nám říká a včas reagovat, můžeme předejít vážnějším zdravotním problémům do budoucna.

Platí totiž další rčení, že „lze zastavit dlaní řeku, stojíme-li u pramene. O kilometr dál to je již holý nesmysl.“ Přeneseně na lidské tělo je snazší zachytit jemnou nerovnováhu hned, když se objeví a vyrovnat jí. Třeba úpravou stravy. Pozdější zásah, kdy je nerovnováha již hlubší, vyžaduje razantnější, složitější a časově náročnější nápravu.

Dalším ukazatelem, který věrně upozorňuje na vše, co se děje v našem těle, je JAZYK. Proto diagnostika z jazyka patří k základním vyšetřovacím metodám v TČM. Porozumět vlastnímu jazyku není až tak složité. Koho by to více zajímalo, natočil jsem na toto téma online video trénink Co vám napoví váš jazyk.

Poslouchejme vlastní tělo, vnímejme pocity, propojme se opět s tím, kdo je nám nejbližší a s kým budeme do konce života! Rozhodně se to vyplatí.

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře