VAŠE DOTAZY

... aneb na co se mě nejčastěji ptáte...

Je čínská medicína vhodná pro Evropana?

Čína, neboli Země středu, zaobírá velkou plochu zahrnující jak drsné hory, kde teplota padá hluboko pod bod mrazu, suché pouště, nedozírné pláně, kde se prohání vítr, tak jižní regiony s přímořským klimatem. To znamená, že čínská medicína má zkušenosti s širokou škálou klimatických podmínek, které rovněž ovlivňují vznik a průběh nemocí. Mírné klima, kam patří většina evropských států, spadá právě sem. Princip vzniku, průběh a léčba onemocnění platí stejně tak u Inuitů, jako u Aboridžinců. Důkazem toho, že pravidla čínské medicíny jsou platná i mimo Čínu, je fakt, že se jedná o druhý nejrozšířenější zdravovědný systém na světě (podle WHO), a že pomáhá milonům lidí na celé planetě, jak na Novém Zélandu, tak např. v Kanadě.

Je užívání čínských bylin bezpečné?

Dostat jakýkoliv produkt odkudkoliv do zemí EU není jednoduché, musí se splnit řada legislativních kroků. Společnost TCM Bohemia, která bylinky do ČR dováží, má na tomto poli mnohaleté zkušenosti a odebírá zboží od ověřených dodavatelů, kteří vysokou kvalitu produktů musí doložit příslušným certifikátem.  Potom již závisí na zkušenosti terapeuta čínské medicíny, který bylinnou směs sestavuje. Protože ublížit se dá i předávkováním vitamínu, nebo nevhodně zvolenou potravinou.

Kolik sezení akupunktury je nezbytných pro úspěšnou léčbu?

To je velmi individuální. Obecně platí pro léčbu, že chronické nemoci, které měly dostatek času se v organizmu "zabarikádovat", odolávají déle, akutní stavy se řeší rychleji. Ale pro představu počítejte s 8 až 10 sezeními. Možná to půjde rychleji, možná pomaleji.

Co bude následovat, když k Vám přijdu jako pacient?

Na začátku je třeba absolvovat vstupní vyšetření. To trvá zhruba hodinu, hodně se vyptávám, následuje diagnostika z jazyka a pulzu. Na základě vyšetření, které zmapuje celý organizmus, sestavuji strategii léčby tak, abychom co nejoptimálněji dosáhli návratu k rovnováze. V čínské medicíně je "vnitřní rovnováha" synonymem ke slovu "zdraví". Léčba sestává z fytoterapie (bylinné léčby), akupunktury, úpravy dietetiky, masáží či energetického cvičení Qi Gong.

Může mi čínská medicína pomoct s neplodností?

Ve většině případů ano a je to poměrně častý důvod k návštěvě terapeuta čínské medicíny. Krokem číslo 1 je srovnat a harmonizovat menstruační cyklus, který věrně odráží zdravotní stav ženy. Často využíváme graf bazálních teplot, který pomáhá určit, kde je problém. Přínosem rovněž je, když žena přijde zároveň s partnerem, protože pak můžeme optimalizovat i spermiogram muže.

Musím dodržovat striktně pravidla dietetiky, které mi doporučil terapeut?

Samozřejmě, že nemusíte, ale zpomalí to léčbu. Dietetická doporučení jsou založená na pravidlech čínské medicíny a je dobré, když pacient svou úpravou stravy, nejde proti vlastní léčbě, nesabotuje ji, protože tím by byl sám proti sobě. Dietetická doporučení jsou součástí léčby. Např. gynekologický výtok takřka nelze úspěšně vyléčit bez vynechání mléka a mléčných výrobků, cukru a sladkého.

Mohu se zároveň léčit čínskou a západní medicínou?

Jistě, léčbu čínskou medicínou nechápu jako revoltu proti zaběhnuté medicíně moderní, ale jako vhodnou alternativu, kde se oba systémy mohou vhodně doplňovat. Když bych si zlomil nohu, nechám si ji zrengenovat a ošetřit ortopedem, ale zároveň budu užívat byliny, které dokáží urychlit regeneraci kostí i tkání (až o 50%).

Užívání bylinných směsí není podmíněno vysazením farmak a opačně. Když někdo přijde s bolestmi zad a zároveň bere prášky na úpravu funkce štítné žlázy, léčba může probíhat jak akupunkturou, tak bylinami a není důvod, proč vysazovat farmaka. Účinky se vzájemně prolínají.

Je čínská medicína vhodná také pro děti?

Děti obecně reagují na alternativní léčbu velmi dobře a většinou se výsledky dostaví rychleji, než u dospělého. Obrazy nerovnováhy (nemoci) u dětí nebývají ještě tak komplikované, děti nemívají zbytečné předsudky, ani tak zanesený organizmus, jako jejich rodiče. Bylinky se podávají v ředěné granulované formě, i akupunktura je mnohem šetrnější.

Může mi čínská medicína pomoci s léčbou ekzému?

S kožní problematikou máme pacientů také poměrně hodně a léčba čínskou medicínou přináší ovoce. Pravděpodobně proto, že projev na pokožce je pouze větvičkou problému, kořen je uvnitř organizmu. Když se podaří nastavit rovnováhu uvnitř, není důvod, proč by se mělo něco objevit na kůži. Nejčastěji se používají byliny, a to ve vysoké gramáži. Nedílnou součástí léčby je úprava dietetiky.

Mám nedostatečnou erekci - pomůžou mi čínské byliny?

Nejen nedostatečná erekce, ale i např. snížené libido souvisí s oslabenými ledvinami, konkrétně s jejich jangovým aspektem. Obvykle je stav provázen studenými nohami, častým močením a močením v noci. Princip léčby spočívá v doplnění jangu ledvin. Jak? Bylinkami, akupunkturou, moxováním, úpravou dietetiky.

Zablokovala jsem si záda - můžete mi pomoct?

Zablokovná záda (nejčastěji v oblasti beder) odpovídají v čínské medicíně blokádě krve a nejrychlejší úlevu od bolesti a obnovení pohybu přináší akupunktura. To je pouze krok A správné léčby, protože kořen problému je schován v oslabených ledvinách, které je potřeba posilovat (krok B), aby se situace za nějakou dobu neopakovala.

V čem je jiný čínský pohled na dietologii?

Dietologie založená na principech čínské medicíny pracuje s pojmy, které moderní dietologie naneštěstí nezná. Každá potravina má 3 základní charakteristické rysy: Povahu, chuť a tropizmus. Např. povaha popisuje termodynamický charakter dané potraviny, jinými slova jaký efekt potravina v těle vyvolá, když ji sníme. Ten může být chladný, svěží, neutrální, teplý a horký. Křen je povahy teplé, salátová okurka naopak svěží, atd. Kupříkladu jogurt po ránu nás zachladí, zvlhčí a zahlení, tudíž, z pohledu čínské dietologie, je nesmysl ho jíst, protože si oslabujeme celý trávicí trakt.

Podrobnější informace o zásadách stravování jsem sepsal do eBooků Více než stravaVše, co jste kdy chtěli vědět o jídle, ale neřekli Vám to.

Jsem stále unavená. Nevím si rady. Můžete mi pomoci?

Příčin může být několik. První, co nás napadne, je obraz nerovnováhy, kdy Slezina (rozumějme čínská Slezina, neboli ta část organizmu, která ze stravy extrahuje energii a to kalné posílá pryč) je oslabená a nezvládá vyrobit dostatek energie. Princip léčby je v tomto případě posílit a vyživit Slezinu. Druhá velmi častá příčina je, že sice v systému je dostatek energie, ale ta je někde zablokovaná a stagnuje. Vlivem emoční zátěže, dlouhodobého stresu... Princip léčby je uvolnit stagnace a blokády.

Další možnou příčinou bývá případ, kdy nedostatek odpočinku, relaxace nebo spánku zapříčiní, že dlohodobě přetěžovaný organizmus (způsobem života) je vyčerpaný a musí si sahat do rezerv, což znamená celkové oslabení organizmu na hlubší úrovni, zejména oslabení ledvin. O kterou příčinu se jedná, by přesně stanovil terapeut po vstupním vyšetření.

Mám pocit cihly v žaludku, plynatost... Podle doktora jsem v pořádku, ale necítím se tak. Mohu se na Vás obrátit?

Jedná se o velmi časté oslabení Sleziny (trávicího traktu). Slezina, která zpracovává stravu a extrahuje z ní energii, je oslabená a nezvládá to. Bývá pomalejší trávení, pocit cihly v žaludku, zejména při těžším jídle. Stav je často provázený plynatostí, nadýmáním, škroukáním v žaludku, který značí stagnaci energie v břiše. Princip léčby je posílení Sleziny a rozhýbání stagnující energie. Jak? Např. bylinkami, akupunkturou a úpravou stravy.