Redukční kúra

Čínská medicína se na lidské tělo, a procesy v něm, dívá naprosto odlišně od konvenční západní medicíny. Nejvíce pracujeme s pěti hlavními orgány, tzv. Zang, což jsou: Srdce, Plíce, Játra, Ledviny a Slezina.

Nutno podotknout, že název orgánu, např. Slezina, neznamená pouze fyziologicky tento orgán, jak bychom řekli v západní medicíně, ale zahrnuje tu část organizmu, která je zodpovědná za to, že když přijmeme potravu, extrahuje z ní energii (Qi), tu posílá do oběhu a co se nehodí, posílá pryč. Takže názvem Slezina rozumíme vlastně část celého trávicího traktu. Podobně je to i s ostatními orgány, proto jejich název píšu velkým písmenem, abych zdůraznil, že se jedná o orgán viděný čínskýma očima.

Nadváha je vlastně chronické onemocnění, jako jakékoliv jiné. Nejčastější příčinou je fakt, že Slezina je oslabená (způsobem života, nevhodnou stravou, nevhodným množstvím jídla, atp.) a „ukládá“ příliš mnoho. Příliš mnoho čeho? Vlhkosti a tzv. Tanu (česky bychom řekli hlenu, sem patří i tuk). V takovém případě je správnou cestou upravit stravování a posílit Slezinu (bylinami či akupunkturou).

Další příčinou mohou být zablokovaná Játra, která mají dohlížet na to, že v těle vše plyne a vše je průchodné. Jestliže někde něco stagnuje, skladuje, kde nemá, vždy se to dotýká Jater. Játra jsou v dnešní době velmi zatížená (stresem, nezdravou stravou, alkoholem,…). V tomto případě je potřeba Játra uvolnit, harmonizovat, pročistit.

Dále jsou ve hře Ledviny, naše zásobárna životní esence Jing. Ledviny postupem života ztrácí svůj dynamický jangový aspekt, životní jiskru, kterým zahřívají organizmus a dodávají mu „šmrnc“. Již ve 45 letech jsme na 50% výkonnosti Ledvin (bohužel :-)). Tuto skutečnost musí reflektovat i naše stravování, proto hnout váhou dolů po čtyřicítce není tak snadné, jako ve dvaceti.

a-change-in-lifestyle-1430599_1280V neposlední řadě je důležitým faktorem nadváhy psychologický rozměr, čím je nám přejídání berličkou v životě, co jídlem zajídáme, atd. Teprve, když si na toto pravdivě odpovíme, je reálná šance, že redukční kúra bude smysluplná, bez jojo efektu.

Očividně není redukce váhy jednoduchá záležitost, jak nám některé reklamy podsouvají, protože jsme každý jiný a teprve odstranění skutečné příčiny je nezbytným předpokladem úspěšné a trvalé nápravy. Proto je nezbytné na začátku podstoupit vstupní vyšetření, které odhalí stav organizmu a slabé články řetězu, životní styl a stravovací návyky. Na jeho základě navrhuji strategii léčby, která je vždy o změnách (což nemusí být vždy příjemné a pohodlné).

Zahrnuje jednak vyladění vnitřních orgánů, které to potřebují (bylinami, akupunkturou), jednak úpravu jídelníčku a životního stylu, tělesné aktivity, příp. přeprogramování nežádoucích psychologických vzorců.

Nebudu nikomu nalhávat, že to je cesta snadná. Proto vaše motivace a vůle jsou důležitou hybnou silou, která vás povede dál, i když byste se na to nejraději vykašlali.