Co mají společného pokožka, plíce a střeva?

Kůže, plíce a střevo

Na první pohled nic, na druhý pohled, hlubší a přes drobnohled Tradiční čínské medicíny (TČM), je vzájemné propojení více než zjevné. Již jsme si zvykli, že TČM se dívá na fungování lidského těla z odlišného úhlu pohledu, než je ten západní. Každopádně platí, že při léčbě drtivé většiny kožních problémů dodržujeme zásadu, že střeva musí fungovat správně. Jestli ne, jejich náprava je prvním krokem úspěšné léčby!

V TČM často pracujeme zejména s hlavními (Zang) orgány, tedy s Plícemi, Slezinou, Srdcem, Játry a Ledvinami*. Nutno dodat, že tím nemyslím pouze daný orgán fyziologicky, ale myslím tím celý energetický okruh, který se k orgánu váže. Např. za názvem Slezina (po čínsku) se skrývá část organizmu, která dělá to, že z přijaté stravy extrahuje energii, kterou potřebujeme k životu. Slezina potom znamená slezinu (orgán), slinivku,… vlastně velkou část trávicího traktu. To platí pro každý ze zmíněných pěti orgánů.

Pod element kovu patří Plíce a v TČM je právě pokožka součástí Plic, stejně jako např. kosti jsou součástí Ledvin, nebo šlachy nedílnou částí Jater. Zbývá dodat, že ve stejné kategorii elementu Kovu, vedle Plic, najdeme právě Tlusté střevo. Dokonce se dá říci, že Tlusté střevo je jangový aspekt jinových Plic. Tím získáváme odpověď na otázku v nadpisu, tedy že celá naše pokožka (až 1,8 m2 u dospělého jedince) je součástí Plic, a že Plíce a Tlusté střevo patří k sobě jako Voskovec a Werich či Laurel a Hardy.

Troufám si odhadnout, že minimálně třetina zdravotních potíží, se kterými se terapeut TČM ve své ordinaci setkává, jsou právě potíže kožní. Nicméně, TČM tvrdí, že projev na kůži je větvička problému, zatímco kořen onemocnění se skrývá uvnitř. Proto hledáme obraz nerovnováhy uvnitř organizmu, a když ho vyřešíme, zlepší se i pokožka. Lehko se řekne, realizace je obtížnější. 🙂

Nejčastější patogen, který nacházíme u většiny kožních potíží (akné, ekzémy, psoriáza – lupénka, dermatitidy,…) je něco, čemu říkáme vlhká horkost (Shi Re). Jak název napovídá, jedná se o kombinaci patogenní vlhkosti a horkosti v nějakém poměru. Jednoduše řečeno, čím je kožní léze více zarudlá, tím je tam více horkosti. Čím léze více mokvá, či je oteklá, je v systému více vlhkosti.

Navíc, horkost má tendenci se více projevovat v horní části tělavlhkost zase stéká do spodní části trupu. Proto je běžné, že kožní problém se chová trochu jinak na rukou a jinak na nohou. V praxi základní patologické obrazy bývají ještě zkomplikovány dalšími faktory, jako je např. nedostatek Qi (energie) nebo krve/jinu v organizmu, stagnacemi a blokádami či vznikem toxinu, ale pro zjednodušení zůstaňme u základní vlhké horkosti.

Strategie léčby, po stanovení hlavního obrazu nerovnováhy, může být o užívání bylinek a/nebo o akupunktuře. Ale vždy je nutná úprava jídelníčku.

Strava by měla být taková, aby nesabotovala terapeutické snažení bylinek nebo akupunkturních jehliček. Co tím myslím? Řekli jsme si, že za většinou kožních potíží se skrývá vlhká horkost. Z jídelníčku je tedy moudré vyloučit vše, co generuje nadměrnou vlhkost a horkost.

Potraviny, které vytvářejí patogenní vlhkost:

  • Cukr a sladké vč. sladkých nápojů
  • Mléko a mléčné výrobky (kravské mléko)
  • Bílá mouka a výrobky z ní
  • Vše, co zachlazuje Slezinu – studená strava, chladné nápoje, zmrzlina, apod.

Potraviny, které zvyšují patogenní horkost v organizmu:

  • Pálivá strava, zahřívající koření (čili, pepř,…)
  • Smažené a grilované, tučné
  • Červené maso, zejm. skopové, hovězí, zvěřina
  • Káva, alkohol, cigarety, stimulátory a energetické drinky

Vzpomínám si, jak jsem před lety řešil akné u mladé dívky a narazil na skutečnost, která se ukázala nepřekonatelnou. Její mamka byla Indka a pocházela z oblasti, kde platí, že jídlo, které neobsahuje notnou dávku čili papriček, není jídlo. Ani vysoké dávky bylin nezvrátily denní přísun ohně do organizmu.

Důležitým faktorem je také stres, protože emoční zátěž se vždy dotýká Jater, která jsou na psychický tlak velmi citlivá. Dostávají se potom do stagnace a začnou se přehřívat, jinými slovy začnou přikládat polínka „do krbu“. A patogenní horkost narůstá. Mnoho žen si stěžuje na zhoršení pleti před menstruací, což je právě tento motiv.

Při léčbě je tedy vhodné vyvarovat se stresu, resp. počítat s tím, že v období zvýšené emoční zátěže se projevy zhorší. Obecně platí, že velké množství zdravotních problémů by zmizelo, kdybychom se nenechali zatáhnout do dennodenních dramat a udrželi si nadhled a humor. To je přesně to, co vám (nám) z upřímného srdce přeji!

Závěrem přikládám několik tipů na akné:

  • Přikládat slupky ze salátové okurky/cukety po dobu 20 minut, denně
  • Lehce třít postiženou pokožku (bílou) dužinou vodního melounu
  • Během dne popíjet čaj z červené řepy a listů pampelišek (listy pampelišky lze aplikovat i lokálně – při zanícení)
  • Lokální aplikace aloe vera
  • Salát z naklíčených mungo, bambusových listů, rajčat a špenátu
  • Do jídelníčku více zařadit: klíčky, špenát, okurku/cuketu, vodní meloun, celer, mrkev, zelí, červenou řepu, pampelišky, aloe vera, lístky moruše, salát, hrušky, maliny, alfaalfa vojtěšku, mungo a adzuki**

*Pozn.: Názvy Zang/Fu orgánů zde uvádím s velkými počátečními písmeny, abych zdůraznil, že se jedná o čínský pohled, ne o název fyziologický tak, jak jej chápe medicína západní.

**Pozn.: jídelníček vždy přizpůsobujeme ročnímu období a konstituci jedince

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky