Ledviny jsou poklad, jenž musíme chránit

Zima v TCM

Na východní části zeměkoule většina lidí chápe, že ledviny jsou důležitý poklad, který je nutno si chránit před chladem i zraněním. Tedy alespoň ta část populace, která má ponětí o čínské medicíně či ajurvédě.

„Ledviny jsou mocným úředníkem, z nich se rodí schopnosti a moudrost“                   (Huang Di Nei Jing Su Wen – Vnitřní kánon Žlutého císaře)

Ledviny náleží prvku Vody, jejich symbolem je černá želva, která nás chrání ze severu, jak by poznamenali znalci Feng Shui. Tmavě modrá až černá barva ledviny posiluje a jejich sdruženým orgánem je močový měchýř. Společně mají na starost „cesty vody“. To znamená, že když budeme mít nějaké zdravotní problémy s močením nebo otoky, první co bude terapeut TCM zjišťovat, je stav našich ledvin a močového měchýře.

birdhouse-581594_640Nejzranitelnější jsou ledviny v zimě a chlad jim nedělá dobře. Kalhoty bokovky a tričko nad pupík vypadají opravdu sexy, ale ledvinám rozhodně neprospívají. Mladé dívky, které trápí časté záněty močových cest, by nám o tom mohly povídat. Chlad je jednou, i když ne jedinou z příčin zánětu močového měchýře.

Ledviny mají na starost výživu a růst kostí a zubů. Jsou zodpovědné za kvalitu a barvu vlasů, za náš sluch a krátkodobou paměť. Osteoporóza nevznikne tím, že nebudu denně jíst jogurt (spíše naopak), ale tím, že oslabené ledviny ztrácí svou schopnost vyživovat kosti. Léčba osteoporózy v TCM probíhá právě cestou posílení ledvin. Kvalita vlasů také vypovídá o tom, jak jsou naše ledviny energeticky silné. Slušivé šediny znamenají oslabení ledvin, zatímco padání vlasů ukazuje spíše na neschopnost jater donést výživu až na periferii.

Zhoršená krátkodobá paměť naznačuje oslabení ledvin, horší dlouhodobá paměť je pro změnu o srdci. Proto si staří lidé perfektně vzpomenou, s kým seděli v lavici v první třídě, ale nevědí, co měli před hodinou k obědu. Ledviny jsou věkem oslabené mnohem dříve než srdce.

Na psychické úrovni jsou ledviny sídlem vůle. Jít za vytčeným cílem, vydržet i přes překážky, které nám život hází do cesty, odráží sílu ledvin. Stejně tak chuť k aktivitě, šikovnost, moudrost, selský rozum, postřeh a sebepoznání jsou o ledvinách. Strach a nejistota ledviny oslabují a usazují se v nich.

Ledviny jsou zdrojem života a uchovávají esenci Jing. Životní esenci si lze představit jako svíčku, kterou nám na počátku života někdo zapálil a ona hoří. Až dohoří, bude to konec naší fyzické existence v tomto těle a v tomto čase. Její pokladnicí jsou právě ledviny. Esence Jing umožňuje růst, vývoj a rovněž rozmnožování, doplňuje krev a je kořenem naší imunity. Při dlouhodobé zátěži, fyzické či psychické, kdy kidney-1710923_640organizmus nemá dostatek času na regeneraci, si tzv. sáhne do rezerv. To v praxi znamená, že vezme část esence ze zásob v ledvinách a přemění na to, co právě potřebuje – Qi (energii), krev, Yin či Yang. Nadměrné užívání stimulantů (káva, energetické nápoje) také nutí organizmus „vzít z rezerv“, což není nejchytřejší, protože to znamená spalování zítřejšího dříví.

V ledvinách rovněž sídlí Ming Men Huo, neboli plamínek mingmenu. To je něco, co si lze představit jako věčný plamínek u plynové karmy. Jdete do koupelny, pustíte teplou vodu a v karmě je malý plamínek, který zažehne celou karmu. Stejně tak v čínské medicíně se říká, že v těle se nestane nic, aniž by tomu plamínek mingmenu dal zážeh, primární jiskru. Mimo jiné je Ming Men Huo dolním zdrojem tepla pro celý organizmus (tzv. ministerský oheň), studené nohy znamenají, že hřeje málo. Nízké libido také vypovídá o menším plamínku.

Močový měchýř je pomocníkem ledvin a společně řídí cesty vody. Močový měchýř konkrétně uskladňuje a vylučuje moč.

Podle taoismu je třeba v zimních měsících chránit svou Qi, vnitřní teplo, nebýt příliš akční/jangový, shromažďovat svou Qi a neplýtvat (medvědi to pochopili velmi dobře).

Do jídelníčku tedy v zimě zařadíme více potravin teplé až horké povahy, např. vlašské ořechy, jedlé kaštany, jehněčí a hovězí, vydatné masové vývary. Podrobněji o dietetice v souladu s ročním obdobím a rozpis nejběžnějších potravin podle povahy naleznete v tomto e-booku.

Když budeme ctít odlišnost jednotlivých ročních období, střídat aktivitu s odpočinkem v ten správný čas, nehýřit, když nemáme, a naopak nelenošit, když máme být aktivní, odměnou nám bude dostatek fyzických i duševních sil a vnitřní harmonie založená na pochopení a dodržování vesmírných zákonů.

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře