Léčivky všude kolem nás

Záměrně říkám léčivky, ne pouze bylinky, protože v čínské fytoterapii – bylinkářství, najdeme léčivky nejen ze světa rostlin 🫒, ale i minerály (např. sádrovec) nebo živočišného původu (např. exkrementy bource morušového, aj. 🙂 ).

Dnes se zaměříme na kůru mandarinky, nebo-li Chen Pi. V překladu „stará kůra“. Charakteristika říká, že kůra je povahy teplé, chuti ostré a hořké s tropizmem ke slezině a plicím.

Nás ovšem zajímají účinky!

  • Mandarinková kůra reguluje střed, tedy napravuje pohyb Qi ve střední části těla. Rozhýbává stagnace vzniklé jednak od stísněných jater či od nedostatku Qi v těle. Jak se to projevuje? Např. nevolností až zvracením, plností a nadýmáním v nadbřišku, škytavkou či říháním, ale také bolestí břicha s průjmem.
  • Rozpouští Tan (= zahlenění) a vysušuje patogenní vlhkost. To se jí daří svou těkavou aromatičností a je to velmi žádaná vlastnost. Často se jedná o doprovodné příznaky celkové nedostatečnosti Qi v organizmu projevující se např. pocitem plnosti a tlaku v hrudi či v nadbřišku, nechutenstvím a únavou, zahleněním, kašlem s vykašláváním hlenů apod.

Doporučené dávkování je 3-9 g v odvaru, což je nejúčinnější forma podání. Ovoce se sbírá v době zralosti, na podzim, slupka se sloupne (ovoce slupne 🙂 ) a suší na slunci, poté se nechá uležet, aby odpovídala názvu „stará“. Stačí týdny až měsíc. Netřeba dodat, že v případě zakoupených mandarinek je nutností důkladné omytí slupky (!).

Mandarinková kůra spadá do kategorie léčivek harmonizujících pohyb Qi v těle a má spíše klesavý efekt.

Jelikož vysušuje, nedoporučuje se v případě nedostatku tekutin v organizmu. Stejně tak dlouhodobé podávání bez správné indikace může narušit přirozený pohyb Qi v těle.

Příště si povíme o dalších léčivkách a věřím, že nyní vám již bude líto kůru mandarinky vyhodit!

👉👉 Už jste přihlášeni na online přednášku? Více informací a rezervace místa na této stránce >>

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře