Pěstování života, nebo-li Yang Sheng Fa, je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny, protože prevence je důležitá a je chytré „kopat studnu dříve, než máme žízeň“. V praxi to znamená žít v souladu s vesmírnými pravidly, protože rebelství v tomto případě znamená boj se silami, které nás mnohonásobně převyšují, a poté následuje předčasné vyčerpání našich omezených zdrojů.
Návod, jak na to, nacházíme již ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře (Huang Di Nei Jing) a pravidla optimálního životního stylu v jednotlivých ročních obdobích jsem popsal v minulých příspěvcích.
Během roku, stejně jako během jednoho dne, dochází ke střídání Yinu a Yangu a zároveň je každé roční období symbolizováno jedním z pěti prvků Země, Kov, Voda, Dřevo a Oheň. Vlastnosti jednotlivých elementů zasahují během roku do našich životů a dokazují nám, že život je věčná změna.
Hloubavý čtenář se jistě zamyslí nad problémem, jak se do čtyř ročních období vejdeme s pěti prvky, a vysvětlení je dvojí.
Jedna teorie popisuje dobu mezi létem (prvkem Ohně) a typickým podzimem (prvkem kovu) jako chybějící páté roční období. Nazýváme ho indiánským či babím létem a je spojováno s prvkem Země.
Jiná teorie popisuje páté období vždy 18 dny (některé zdroje uvádějí 5 přechodových dnů) v závěru ročního období před příchodem období nastávajícího, tedy před počátkem jara, léta, podzimu a zimy. V těchto dnech se Qi noří do Země, regeneruje a vzápětí vychází ven s novou charakteristikou. V této době je vhodné provádět přechodovou akupunkturu, která připravuje organizmus na nové období.
Podzim se vyznačuje těžší klesavou Qi, v přírodě vše dozrává, podzimní atmosféra je melancholická, sentimentální. Neměli bychom se chovat již tak „akčně“ a „outdoorově“ jako v létě, pomalu se vracet ke svému nitru. Plíce a tlusté střevo jsou orgány, které jsou na podzim více zatíženy, ale i pokožka je vysušenější. I muži snadno podlehnou podzimní depresi. Prvek Oheň kontroluje v pentagramu prvků Kov, proto nám v takovém okamžiku pomůže probuzení a vědomé navození lásky, radosti a vášně.
Vhodným pokrmem na podzim je například vařená kachna, ke které přidáme jádra meruňky, kůru z mandarinky, bílou ředkev, koriandr a fíky.
Kachna – povaha neutrální; ovlivňuje Plíce, Ledviny a Slezinu; doplňuje Yin, vyživuje tekutiny, posiluje Slezinu a odvádí nežádoucí vlhkost.
Jádra meruňky (Xing Ren) – uvolňuje plíce a posílá plicní Qi dolů, tudíž staví kašel a dušnost, zvlhčuje a promazává střeva. Pozor na dávkování, maximálně 10g, jádra jsou mírně toxická.
Kůra mandarinky (Chen Pi) – harmonizuje střed (Slezina, Žaludek), rozpouští hlen (Tan) a odvádí patogenní vlhkost. Mandarinky nutno pečlivě omýt.
Bílá ředkev – vyživuje tekutiny a doplňuje Yin, rozpouští hleny, lehce ochlazuje a pomáhá trávit potravu.
Fíky – vyživují střed, doplňují tekutiny, zvlhčí střeva a pokrm lehce osladí.
Koriandr – zahřívá, stahuje Qi dolů a rozhýbává ji.
Kachnu vaříme dlouho, nejlépe 5 hodin na mírném plamenu. Více informací o vlastnostech potravin a jejich dopadu na náš organizmus naleznete v elektronické knize Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle, ale neřekli vám to.
Užívejte si každé roční období, nejen jaro a léto, k podzimu patří melancholie a déšť stejně jako barevné listy stromů a sklizeň všeho, co dozrálo.
Mějte se (a smějte se)! 🙂