Únava brýlemi TČM

únava čínská medicína

Únava je jedním z důležitých příznaků, kterým nám organizmus oznamuje, že není v rovnováze a že s tím máme něco dělat.

V Tradiční čínské medicíně (TČM) totiž zdraví = rovnováha. Rovnováha čeho? My si tady pomáháme slovíčky yin a yang. Ta ovšem neznamenají nic tajemného, mysteriózního. Za yin a yang mohu směle dosadit opačné polarity, které jsou všude kolem nás, jako teplo – chlad, den – noc, mužský princip – ženský princip, atp. Jestliže v našem těle je yin-yangová rovnováha, jsme zdrávi. Když ne, cítíme nějaký projev ve svém těle, např. únavu.

Když klient řekne během vstupního vyšetření, že je unavený, nestačí mi to a ptám se dál.

Únava je celodenní? Hned od rána? Po jídle? Každý den? I o víkendu či dovolené? Je únava spojená s pocitem těžkého těla nebo končetin? Co ji zlepšuje či zhoršuje? Je ovlivněna stravou, počasím, stresem? Psychická nebo fyzická? Odpovědi jsou důležité a pomáhají mi najít obraz nerovnováhy v organizmu pro tohoto konkrétního klienta a následně navrhnout strategii léčby.

První, co člověka u únavy napadne, je otázka, v jakém stavu se nachází Slezina? Rozumějme, v TČM nazývám Slezinou část organizmu, která transformuje stravu na energii nezbytnou k životu. Tedy vlastně velkou část trávicího traktu. V tomto smyslu zde píšu Slezinu s velkým počátečním písmenem stejně jako ostatní hlavní orgány v čínském pojetí.

Když je Slezina oslabená, nedodává do systému dostatek Qi (energie) a pociťujeme únavu.

Klíčové příznaky oslabené Sleziny:

  • Únava horší po jídle
  • Nepohoda po jídle (těžko v žaludku, plynatost a nadýmání,…)
  • Zvýšená chuť na sladké
  • Nadmíra přemítání a zadumání se
  • Kašovitá stolice

Slezina je hodně ovlivnitelná stravou. Samozřejmě myslím správnou stravou. A nestačí jen CO JÍTE, ale i JAK a KDY. Správná strava má odrážet konstituci, aktuální zdravotní stav i roční období, ale o tom jsem již psal několikrát. Celý proces nápravy unavené Sleziny není záležitost týdne způsobem „vezmu si prášek a bude dobře“.

Chronické zranění Sleziny totiž trvá dlouho, měsíce i roky. Existuje teorie tvrdící, že každému roku chronického zdravotního problému odpovídá měsíc léčby. Jsme každý jiný, nicméně si každý může sám udělat představu o délce nápravy, zejména v dnešní době, kdy chceme vše hned. Proto je smysluplné cestu k rovnováze (= zdraví) podpořit i jinými metodami, jako užíváním bylinek či akupunkturou, chceme-li nápravu urychlit.

Další možností je případ, kdy je člověk unavený, vy v duchu uvažujete o oslabené Slezině, ale pulz je silný a napjatý. To znamená, že Qi je v organizmu dostatek, ale volně neproudí, je někde zaseklá. Tady nám posílení a tonizace nepomůže, stagnaci je třeba uvolnit. V tomto případě jsou ve hře Játra. Játra jsou na pozici generála, který dohlíží, že se v těle dějí procesy a hýbe se vše, co se má hýbat (Qi, krev, lymfa,…).

Játra jsou extrémně citlivá na emoční zátěž, na stres. Určitě jste někdy v životě zažili trému. Jdete na nějakou zkoušku a je úplně jedno jak moc téma umíte či neumíte. Máte stažený žaludek, motýly v břiše, ledové končetiny a přitom se potíte v podpaždí. Tak to je přesná ukázka stagnace, tedy zablokované energie. Mentální únava často spadá do této kategorie.

Klíčové příznaky stagnace jaterní Qi:

  • Vztek, hněvivost, popudlivost
  • Vnitřní neklid
  • Změny nálad, PMS
  • Tlak v pravém nebo levém podžebří
  • Nepravidelná menstruace

Řešením zde je Játra uvolnit, opečovávat a hýčkat. Nejznámější bylinná směs na uvolnění jater je Si Ni San (Prášek na čtverý protitok), nebo Xiao Yao San (Prášek svobodné volnosti). V obou najdeme kořen pivoňky mléčnokvěté a prorostlík čínský, bez kterých se směsi neobejdou.

Z potravin, které vyživují a prospívají Játrům, jmenujme např. mrkev, celer, pampelišku, švestky či artyčok.

Troufnu si odhadnout, že slezinná a jaterní příčina únavy pokrývá 85 % případů. Ostatní, plynoucí z chronických dlouhodobých nebo vážných onemocnění, nyní rozebírat nebudeme.

Qi (energie) se rychle spotřebovává, ale i rychle obnovuje. Když si půjdete zaběhnout půlmaraton, stačí následujících několik dnů řádně jíst a spát a zásoba Qi je zpět.

Již hlubší zásek do energetického systému je přetížení trvající delší dobu, fyzické i mentální, bez dostatečného času na odpočinek a regeneraci. Zde mluvíme o nedostatku nejen Qi, ale i krve (Pozn.: v TČM odpovídá obrazu prázdnoty/nedostatku krve. To neznamená, že by člověk neměl svých 6 l krve, ale schopnost krve roznést výživu do všech částí organizmu je snížená). Typicky matka po porodu, která několikrát za noc kojí, je v nedostatku Qi a krve.

Výživa ženy v těhotenství

Krev se pomaleji vyčerpává a pomaleji obnovuje, mluvíme zde v horizontu měsíců.

Pokud vás více zajímá, proč by strava ženy měla být jiná než u muže a jak vhodnou výživou podpořit zdraví a vitalitu ženy v různých fázích života, více informací najdete v e-booku Výživa ženy.

Nejhlubším zásekem je vyčerpání, extrémní nebo dlouhodobé, kdy si již organizmus musí sáhnout do rezerv, aby přežil. Slovy čínské zdravovědy musí vzít něco z životní esence (Jing), která je uskladněna v Ledvinách. Esence se pomalu vyčerpává, ale také se pomalu obnovuje, v horizontu měsíců až roku.

Pomáhá nám s únavou káva nebo energetický drink?

Ne, nepomáhá. Ani v kávě, ani v energetickém drinku není nic, co by dodalo do organizmu energii, ani když ti „dává křídla“. 🙂

Ale jsou tam látky, které donutí naše tělo, aby si sáhlo do rezerv. My nyní již víme, že to znamená vzít něco z esence, což je ovšem „spalování zítřejšího dříví“. Protože na množství a kvalitě naší esence závisí kvalita a délka života.

Jak je to tedy s tou kávou?

Když půjdete za krásného slunečného dopoledne po bulváru Champs-Éllysées, sednete si do útulné kavárny a dáte si skvělou kávu k dokreslení úžasné atmosféry a protože na ni máte chuť, je to v pořádku. Když si dáte kávu, protože jste úplně grogy, protože byste po obědě usnuli, protože potřebujete nakopnout, je to špatně. V tomto případě je to zásek do esence.

Tipy, jak se zbavit únavy:

1. Rovnováha = zdraví. Vše okolo nás je o střídání yinu a yangu. Každá aktivita, fyzická i mentální, musí být vyvážena odpočinkem a regenerací včetně kvalitního spánku.

2. Podřiďte se střídání yinu a yangu i během ročních období a v zimě regenerujte, svou pozornost zaměřujte spíše dovnitř. Stejně jako se to děje všude kolem v přírodě, medvěd přesně ví, o čem mluvím. 🙂

3. Podporujte svou Slezinu. Skutečné a kvalitní potraviny, teplé snídaně, minimum sladkostí a mléčných produktů. Přes zimu zeleninu tepelně upravujte.

4. Hýčkejte svá Játra. Nenechte se zatáhnout do dennodenních dramat a stresujících situací. Berte život s nadhledem a humorem a tančete životem s lehkostí.

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky