Bylo by příliš jednoduché strčit všechny skvosty české kuchyně do jednoho pytle a označit je nálepkou „těžké a nezdravé“. Jelikož vždy se střídá yin s yangem a nic není vysloveně špatné či dobré, vedle vepřa knedla zela zde najdeme např. houbového kubu, který obsahuje více dobrého než nezdravého a například hovězí vývar s játrovými knedlíčky, to je úplná slast pro naše orgány :-).
Nyní se zblízka podíváme na vybrané skvosty české gastronomie. Vánoce se pomalu blíží, a tak začneme touto tématikou – oblíbený štědrovečerní pokrm – smažený kapr s bramborovým salátem, a potom hned rozebereme i toho houbového kubu.
Kapr – povaha neutrální, chuť sladká, tropizmus slezina a žaludek. Účinky – odvádí vodu, to znamená, že pomáhá při otocích či při obtížném močení a, což málokdo ví, spouští laktaci, pomáhá nastartovat tvorbu mateřského mléka.
Popsané vlastnosti nám ale neguje smažení, které, z pohledu čínské medicíny, vytváří tzv. vlhkou horkost (shire) a jejím zahuštěním až horký hlen (tanre). Ve světle této skutečnosti, a s přihlédnutím k vědomostem nabitým díky čínské dietologii, bychom se přiklonili spíše k rybí polévce, nebo k výborné vánoční variantě kapra na černo, kde použité ingredience hovoří samy za sebe – červené víno, divoké koření, kořenová zelenina, skořice, mandle (lze nahradit vlašskými ořechy), sušené meruňky, švestky a jablka. Zejména v chladné (Yinové) části roku, tedy v zimě, oceníme zahřívací efekt pokrmu, doplnění energie (qi), krve i tekutin.
Charakteristiku a terapeutické účinky jednotlivých potravin najdete podrobně v elektronické knize Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle, ale neřekli vám to.
Poznámka – vysvětlení pojmů:
Vlhká horkost (Shi Re) je kombinace dvou patogenů vzniknuvších v organizmu. Něco, co do organizmu nepatří a škodí mu. Jak již název napovídá, vlhkost a horkost namíchaných v nějakém poměru. Vlhká horkost způsobuje např. mokvavé ekzémy, agresivní (zapáchající) pocení, bolesti svalů a kloubů, pocit těžkého těla či gynekologické výtoky.
Hlen (Tan) je vlastně kondenzovaná vlhkost, která začíná houstnout a tuhnout. Podobně, jako když vařením houstne krupicová kaše. Hlen je rovněž patogen, který do organizmu nepatří a škodí mu. Všichni známe např. pocit zahlenění dýchacích cest, kdy se při nachlazení čistě vodnatá rýma postupně změní na rýmu hustou nažloutlou. Hlen může být chladný či horký.
Brambory – povaha neutrální, chuť sladká, účinky – doplňuje a vyživuje slezinu a žaludek.
Mrkev – povaha neutrální, chuť sladká, účinky – doplňuje a vyživuje játra, prospívá zraku, pomáhá trávit potravu, posiluje slezinu a staví kašel.
Celer – povaha svěží, chuť sladká a lehce hořká, účinky – doplňuje tekutiny žaludku a vyživuje játra, osvěžuje.
Hrášek – povaha neutrální, chuť sladká, účinky – doplňuje a vyživuje slezinu a žaludek, vyživuje yin.
Ocet – povaha neutrální, chuť sladká a kyselá, účinky – pomáhá trávit, rozhýbává energii, hubí parazity.
Pepř – povaha horká, chuť ostrá, účinky – rozhýbává energii (qi), zahřívá střed, zvedá energii směrem vzhůru.
Sůl – povaha neutrální, chuť slaná, účinky – harmonizuje střední zářič, doplňuje ledviny (když je užívaná v malém množství), zvlhčuje.
Sečteno a podtrženo, dominuje zejména účinek doplnění sleziny, žaludku a jater. Víceméně pozitivní účinky nám ovšem neguje majonéza (vejce, mléko, olej, sůl, hořčice,…), která silně doplňuje „hmotu“, ale často organizmus zahltí svou hutností, což má nepříznivý dopad na slezinu (= těžší na trávení). Procentuální zastoupení jednotlivých ingrediencí je ale koneckonců na nás, tedy i výsledný účinek, který je společným průnikem účinků jednotlivých potravin, lze ovlivnit.
Ještě chvíli zůstaneme ovlivněni vánoční atmosférou a blíže si rozebereme staročeského Houbového kubu, který si pro své veskrze pozitivní vlastnosti, nachází stále více cestiček na náš tradiční vánoční stůl.
Kroupy – povaha svěží, chuť sladká, účinky – doplňuje a posiluje slezinu, harmonizuje žaludek, odstraňuje nežádoucí vlhkost z organizmu a zároveň doplňuje tekutiny.
Houby – (v závislosti na druhu) povaha neutrální až teplá, chuť sladká, účinky – vyživují slezinu, doplňují energii (qi) i yin, tedy matérii. Těžší na trávení.
Česnek – povaha teplá, chuť sladká a ostrá, účinky – zahřívá střed, doplňuje žaludek, pomáhá trávit potravu, hubí parazity.
Koření – obecně, povaha teplá až horká, chuť ostrá, účinky – zahřívá, rozhýbává a doplňuje energii (qi).
Sůl – povaha neutrální, chuť slaná, účinky – harmonizuje střední zářič, doplňuje ledviny (když užita v malém množství), zvlhčuje.
Suma sumárum, houbový kuba doplňuje a vyživuje slezinu, harmonizuje střední zářič, lehce zahřívá, doplňuje energii (qi) i yin.
Budeme pokračovat v procházce typicky českou kuchyní a rozebereme podle pravidel čínské dietologie jeden ze stěžejních pokrmů kulinářství, totiž pečenou kachnu se zelím a knedlíkem.
Kachna – povaha neutrální, chuť sladká a slaná, účinky – doplňuje Yin, posiluje slezinu a odvádí nežádoucí vlhkost.
Kmín – povaha teplá, chuť ostrá, účinky – rozhýbává a doplňuje energii (Qi), svou aromatičností.
Sůl – povaha neutrální, chuť slaná, účinky – harmonizuje střední zářič, zvlhčuje, v mírném množství doplňuje ledviny.
Zelí – povaha svěží, chuť sladká, účinky – pročišťuje horko, tedy chladí, zprůchodňuje obtížné močení.
Cibule – povaha teplá, chuť ostrá a hořká (vařením sládne), účinky – doplňuje Yang, rozpouští hlen (Tan).
Mouka (pšeničná) – povaha neutrální, chuť sladká, účinky – zvlhčuje, zahleňuje.
Jablko (v případě, že přidáváme k zelí) – povaha svěží, chuť sladká a kyselá, účinky – chladí svou svěží povahou, doplňuje Yin.
Červ. víno (můžeme, ale nemusíme přidat) – povaha teplá, chuť sladká a kyselá, účinky – doplňuje energii (Qi), Yang a krev (alkohol zahřívá).
Pečením se původně neutrální kachna dostává povahou do plusu, ale protiváhou je svěží zelí (případně s jablkem), u kterého se povaha vařením příliš nezmění. Aromatický kmín a cibule pomáhají rozpustit hlen (Tan), což se nám hodí, protože kachna bývá tučná (tuk = Tan). O pečené kachně se zelím lze říci, že zejména doplňuje Yin, vyživuje slezinu a odvádí vlhkost. Pouze příloha v podobě knedlíků (bramborových v našem případě) nás více zatíží – dodává Yin ve formě hmoty (matérie) a zatěžuje slezinu. Ale není to tak zlé, co myslíte :-)?
Hovězí vývar s játrovými knedlíčky je přímo požehnáním nejen pro naši slezinu.
Hovězí maso (vývar je stravitelnější než maso) – povaha teplá, chuť sladká, účinky – vyživuje slezinu a žaludek, doplňuje energii (Qi) a krev.
Vepř. játra – povaha neutrální, chuť sladká a slaná, účinky – doplňují krev, zahřívají střed, vyživují játra, prospívají zraku.
Kuřecí prsa – povaha teplá, chuť sladká, účinky – doplňují slezinu a žaludek, zahřívají střed, doplňují energii (Qi), krev a esenci (Jing).
Vejce – povaha neutrální, chuť sladká, účinky – doplňují energii (Qi) a krev, tiší plod.
Pepř, koření – povaha horká, chuť ostrá, účinky – doplňují a rozhýbávají energii (Qi), zahřívají střed.
Sůl – povaha neutrální, chuť slaná (překvapivě :), účinky – harmonizuje střední zářič, zvlhčuje, v mírném množství posiluje ledviny.
Mrkev – povaha neutrální, chuť sladká, účinky – doplňuje játra, prospívá očím, vysušuje vlhkost a posiluje slezinu.
Petržel – povaha teplá, chuť ostrá a sladká, účinky – otevírá povrch, odstraňuje škodlivý chlad.
Celer – povaha svěží, chuť sladká a lehce hořká, účinky – doplňuje tekutiny žaludku a vyživuje játra, osvěžuje.
Cibule – povaha teplá, chuť ostrá a hořká (vařením sládne), účinky – doplňuje Yang, rozpouští hlen (Tan).
Česnek – povaha teplá, chuť sladká a ostrá, účinky – zahřívá střed, doplňuje žaludek, pomáhá trávit potravu, hubí parazity.
I přes skutečnost, že pojivem u játrových knedlíčků je nepříliš prospěšná mouka, hovězí vývar mocně doplňuje slezinu a žaludek, doplňuje krev a energii (Qi), zahřívá střed a prospívá očím. Rozhodně by neměl chybět při celkovém oslabení, během rekonvalescence po nemoci či po porodu. Mimochodem, je také velmi chutný. 🙂
Nyní si dovolím zopakovat několik pravd, které všichni dobře známe, ale přesto je při jídle dodržuje jenom málokdo:
Při jídle bychom se měli věnovat jídlu, nečíst noviny, nesledovat TV či se hádat s partnerem. Každé sousto řádně rozžvýkat a během jídla, ani po něm, příliš nepít.
Jestli se mi podařilo přimět vás alespoň trochu k zamyšlení nad „image“ české kuchyně, nad skutečností, že nic není jenom bílé či černé, článek splnil svůj účel. Od paní Rettigové o ode mne pro dnešek vše.
Pozn.:
Přeji vám veselou mysl, stálé zdraví, dobrou qi a dobrou chuť!