Každý přicházíme na tento svět s osobní genetickou výbavou v košíku – jsme spíše Yin nebo Yang, do horka či do chladu, s vlhkostí či suchem v organizmu, v plnosti či prázdnotě. Hubený člověk, červený v obličeji, který preferuje chladné nápoje a syrovou zeleninu, bude pravděpodobně Yang, s nadbytkem vnitřní horkosti. Naproti tomu kyprá osoba, která nemívá žízeň a dává přednost teplým nápojům a pokrmům, bude chladné yinové konstituce.
Jak jste na tom vy? Odpovězte si na následující otázky a zjistěte, jaký konstituční typ vám odpovídá podle tradiční čínské medicíny. Pomocí vhodně zvolené stravy lze vyrovnat tuto genetickou zátěž a přiblížit se rovnovážnému stavu.
K následujícím otázkám přiřaďte vždy v případě souhlasu jeden bod, dva body, jestliže je shoda na 100%.
Jestliže jste žena, započtěte si hned na počátku 2 body.
Jestliže jste muž, připočtěte si 2 body.
Především si porovnejte, jestli převažuje počet bodů v stěžejní konstituci Yin, nebo Yang, k té přičtěte body z podskupin Chlad, Vlhkost a Prázdnota k hodnotě bodů Yin a body za Horkost, Suchost a Plnost k hodnotě bodů Yang. Často se stává, že tím se konstituce Yin a Yang víceméně srovnají.
Účelem tohoto „cvičení“ je uvědomění si konstitučních sklonů, ke kterým inklinuje váš organizmus. Vliv má nejen genetické zatížení, ale i prostředí, ve kterém žijete a váš životní styl. Vhodně zvolenou stravou budete schopni případnou nerovnováhu organizmu dorovnat dříve, než ovlivní vaše zdraví.
Např. pro osobu zimomřivou budou vhodné potraviny povahy teplé až horké (např. zázvor, skořice, skopové, vlašské ořechy, atp.), zejména v zimním období.
Pro člověka s konstitucí hubenou a vyšší hladinou horkosti v těle, budou vhodné potraviny yinové, svěží až chladné (např. banán, grapefruit, jahody, vodní meloun, rajčata, atp.). Více podrobností o povaze, chuti a tropizmu potravin, stejně tak o jejich léčivých účincích na organizmus, najdete v elektronické knize Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle, ale neřekli vám to.
Nicméně, než začnete provádět dramatické změny ve vašem jídelníčku, je potřeba ještě zakalkulovat vliv ročního prostředí dle následující tabulky.
Jaro +3 yangové body
Chladné léto +5 yangových bodů
Horké léto +8 yangových bodů
Babí (indiánské) léto 0 bodů
Podzim +3 yinové body
Teplá zima +5 yinových bodů
Mrazivá zima +8 yinových bodů
Takže, když vám vyjde např. konstituce Yin 24 bodů a Yang 17 bodů, prospěje, když do svého jídelníčku zařadíte větší množství zázvoru, česneku či cibule pro jejich zahřívací efekt. Ale uprostřed horkého léta by to byla chyba, protože množství yangu, vyskytujícího se všude v okolí, nedostatek yangu v organizmu dorovná a příliš zahřívající potraviny by vás přehřály.
Jestliže vaše konečné skóre mezi yinem a yangem je výrazně nevyrovnané, znamená to, že byste měli zařadit vyvažující potraviny do vašeho jídelníčku. Zhruba 10% zahřívajících či ochlazujících potravin na každých 5 bodů rozdílu vašeho yin-yangového skóre.
V případě celkové převahy yangové konstituce (většinou štíhlí, dobře stavění lidé, kteří o sobě dávají vědět, jsou hlasití, kreativní a jejich chování může sklouznout až k neklidu či k agresivitě) zařadíme větší množství yinových potravin, které jsou svěží a vyživují tekutiny, dostatek ovoce a zeleniny. Vyvarujeme se potravin ostrých a horkých, sladkostí (jakožto rychlého zdroje Qi – energie) a stimulačních nápojů.
S převahou yinové konstituce (osoby klidnější, pomalejší, obéznější, s ochablými svaly či otoky) dáme přednost stravě lehké a snadno stravitelné, jako je tepelně upravená zelenina, obiloviny, chuť spíše fádní. Lehká masa bez tuku. Vyvarujeme se mléka a mléčných výrobků, cukru, sladkostí a mouky.
Chladná konstituce – vhodné zařadit větší množství potravin teplé až horké povahy, jako např. jehněčí, hovězí, krůtí či kuřecí maso, zázvor, koření, fenykl, atp. Pokrm tepelně upravovat, naopak, vyvarovat se syrových pokrmů a těžce stravitelnému jídlu.
Vlhká konstituce – zde si pomůžeme potravinami, které pomáhají odvézt nadbytečnou vlhkost a hlen, např. kachna, kapr, kukuřice, jáhly, pohanka, brokolice či fazole. Rovněž přidáme teplé potraviny, dýně hokaido či cibuli.
Konstituce prázdnota/nedostatek – ideální jsou potraviny vyživující, které doplňují Qi (energii), ale i krev. Vhodné jsou např. fíky, krůtí či kuřecí, hovězí, opět dýně hokaido, žampiony, hrozny, obiloviny či kokos.
Horká konstituce – v tomto případě je třeba organizmus lehce ochladit, k tomu jsou vhodné potraviny povahy svěží až chladné, např. citrusy, vodní meloun, kiwi, banán, rajčata, okurky, fazole mungo a azuki, pohanka, atd.
Suchá konstituce – vhodné jsou potraviny zvlhčující, podporující tvorbu tekutin, např. červená řepa, hrozny, bílá dýně, hruška, jahody, hrozny, citrusy, špenát, jablko, atp. Nevhodná je naopak strava ostrá a horká, vysušující a nadbytek pečiva.
Konstituce plnosti – zde volíme potraviny zvlhčující, svěží povahy, yinového charakteru, např. rajčata, jablka, hrušky, švestky (to neznamená slivovici 🙂 ), kiwi či okurky.
Suma sumárum, zvyšte příjem teplých či horkých potravin v případě, že vám dotazník indikuje, že je vaše konstituce více chladná, vlhká či v prázdnotě, nebo se nacházíte v yinové fázi roku, tedy v zimě. Naopak zvyšte příjem studených či svěžích potravin, jestliže je vaše konstituce horká, suchá či v plnosti, nebo je právě léto.
Mělo by vám nyní být jasné, že na základě pravidel čínské medicíny, je vhodné měnit složení jídelníčku v průběhu roku a v závislosti na vaší konstituci. Pořád ovšem platí pravidlo, že v našem mírném podnebí, pro osoby yin-yangově vyvážené, by většina potravin měla být ve středu spektra, tedy neutrální, vhodně doplněná potravinami ochlazujícími či zahřívajícími, volenými dle potřeby a ročního období.