Ač se to nezdá a slunečné dny s teplotou nad 20°C nás matou, na pomyslné časové ose se nacházíme již v hlubokém podzimu. Je pravdou, že čínský kalendář je proti našemu astronomickému, posunut dopředu, ale citliví jedinci vnímají ostřejší podzimní Qi (čchi, energii) už během srpna. Minimálně po ránu a večer. Rovněž nachlazení a respirační onemocnění častěji plní čekárny praktiků TČM a lékařů.
Vedle ročního období podzimu sem patří např. bílá barva a ostrá chuť. Proto potraviny, jako jsou ředkvičky, ředkev Daikon, ale i oloupané mandle, jsou v této době více než vhodné. Podporují a vyživují plíce, jemně rozhýbávají Qi. Z orgánů a tkání náleží ke Kovu právě plíce, tlusté střevo, kůže a ochlupení, nos a vlastně i hlas.
„Plíce jsou kancléřem, řídí a regulují pohyb Qi v celém těle“, říká se ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře. Jinými slovy, plíce řídí dýchání a Qi, respektive její distribuci po těle a svou klesavou funkcí pomáhají tlustému střevu při vyprazdňování. Jsou rovněž horním pramenem vody, tedy za vznikem otoků v horní části těla často nacházíme oslabenou funkci plic. Síla plic se také odráží na síle hlasu. Operní zpěvák má jisto jistě velmi silnou plicní Qi.
Nepřekvapí nás, že nejčastější patologie, která se váže k plicím, je kašel a dušnost. Plíce také patří k hlavním orgánům, na kterých závisí naše Wei Qi, neboli ochranná energie. Naše energetické brnění, které nás chrání před vnějšími vlivy. Když potkáme patogen, např. nějakou virózu či chřipku, ukáže se, kdo je silnější. Jestli naše Wei Qi, nebo vnější patogen.
Slovy západní medicíny se tomuto nejvíce blíží výraz „imunita“. Právě Kov, tedy plíce a tlusté střevo, jsou jedním z klíčových hráčů v naší celkové odolnosti. I západní medicína objevuje důležitou roli plic a mikroflóry ve střevě na celkovou odolnost organizmu.
Na fyzické úrovni plíce (a myslím tím celý jejich energetický okruh) chrání před vnějšími vlivy, na energetické, emoční a psychické úrovni rovněž zajišťují sebeochranu – schopnost nastavit si hranice, nenechat se kýmkoliv manipulovat. Není náhodou, že jedinec se slabým hláskem, který jen tak potichu „kuňká“, bude mít potíže dostatečně se projevit, najit si své místo na slunci, umět říct NE, udržet si své hranice.
Mluvíme-li o psychickém aspektu Kovu, patří sem poctivost, přeneseně i zodpovědnost. Když udělám chybu, jsem schopen to přiznat a nést následky. Nevymlouvat se, neházet vinu na jiné. Také spravedlnost, důstojnost a čest, sebeúcta a na druhé straně beznaděj, zklamání, úzkost, stud a soužení. Z hlavních emocí potom smutek a žal. Když cítíme smutek, jsme unavení a skleslí, je to na nás vidět. Smutek požírá Qi.
Když už rozebíráme element Kovu a jeho vliv na fyzické, energetické a duchovní tělo, není možné vynechat část ducha, který se jmenuje Po (čti: pcho) a má domovskou adresu právě v plicích. Po se skládá ve skutečnosti ze 7 částí, kdy každá má na starost něco jiného. Je to vlastně takových 7 statečných, nebo 7 správců, kteří se starají o chod organizmu. Patří sice pod plíce, tam se ale moc nevyskytují, neboť mají dost práce po celém těle.
Jeden z Po má na starost např. dekompostaci ve střevě, jiné Po hlídá dýchání, a to i když spíme, další je zodpovědné za noční erekce u mužů, či za čištění organizmu od všeho nežádoucího, i za odstranění zmutovaných buněk. Vidíte sami, že Po má práce až nad hlavu a jde jim ryze o to, aby se tělo mělo dobře. Proto jsou často ve sporu s myslí/egem (Zhi Shen po čínsku), protože kašlou na etiketu a jakákoliv pravidla a zákony prosazované zvnějšku jim jsou ukradené. Když si člověk nedá říct a třeba nedopřává si dostatek odpočinku, Po zařídí nemoc, zranění, v krajních případech i smrt, nejde-li to jinak.
Každý z 5 prvků disponuje jasně danou charakteristikou, čehož využíváme u typologií podle elementů. Člověk, u kterého převažuje Kov, miluje řád, pravidla a strukturu. Čest a spravedlnost je u něj na prvním místě. Stejně jako vše, co je předvídatelné, co lze předpokládat a kontrolovat. Snaží se kontrolovat vše kolem i v sobě. Proto mu není dobře tam, kde se projevují emoce, když má dát najevo city.
Bývá kultivovaný, pořádkumilovný, puntičkář až perfekcionista. Udržuje si odstup, je vnímavý a zdvořilý, ale zůstává chladným. Je intelektuálně břitký, s vysokou sebe-disciplínou, daří se mu řešit problémy. To jsou vlastnosti, které často vedou k profesní úspěšnosti. Uvnitř ale může být nižší sebevědomí, které úspěšně skrývá. Hůře navazuje vztahy a zápolí s příliš vysoko nastavenými očekáváními. Profesně bývá schopným soudcem, právníkem, členem ozbrojených složek, výkonným úředníkem, ale i bankéřem.
Nepřekvapí nás, že mívá respirační problémy, astma, ekzémy a uvnitř skrývá strach ze selhání a pocity viny.
Začali jsme podzimem, jelikož spadá pod Kov, prošli jsme „kovem“ v organizmu tak, jak ovlivňuje naše fyzické, energetické i duchovní tělo a v závěru si popsali typologicky jedince, u kterého prvek Kovu převažuje.
Přeju vám, abyste si užili podzimu se vším, co přináší a našli zalíbení v každém ročním období. Pamatujte, že na yin-yangové monádě jsme se posunuli za horizont, že narůstá yin, což znamená zklidnění aktivit a postupné přenesení pozornosti spíše dovnitř.
Mějte se a smějte se i za podzimních ranních mlh! 🙂