Strava v těhotenství podle pravidel tradiční čínské medicíny

Sice si v tomto článku budeme povídat o stravování v těhotenství, ale začneme mnohem dříve. Jak vlastně vzniká život? Embryologie v čínské medicíně říká, že v okamžiku „O“ dojde ke spojení esence matky a esence otce. Dalšími hráči u stolu jsou: Qi z Nebe, Qi ze Země a Qi okolí. V esenci rodičů je otisk až 3 generací dozadu (my tomu říkáme genetická informace) včetně jejich zdravotního stavu, jak chronického, tak akutního.

Proto má na vzniknuvší nový život vliv, jestli k aktu došlo plánovaně během dovolené u moře mezi partnery, kteří se vzájemně milují, jsou zdrávi na těle i na duchu, nebo jestli k otěhotnění došlo po diskotéce s hladinou 4 promile alkoholu v krvi.

Má tedy smysl se na rodičovství a těhotenství připravit a být v rovnováze (na úrovni energetického, fyzického i duchovního těla), k čemuž správné stravování rozhodně přispívá. Patří do tzv. Yang Sheng Fa, neboli Umění pěstování života. To je disciplína, která se zaobírá tím, jak žít v souladu s přírodními či kosmickými zákony. Tím, že neplaveme proti proudu, šetříme vlastní Qi a esenci.

Oblast Yang Sheng Fa zahrnuje všechny aspekty života, příklad z praxe týkající se stravování.

Dejme tomu, že mám žízeň. Napiji se vody z lahve, kterou mám na stole. Ta bude mít pokojovou teplotu, tzn. třeba 22°C. Moje tělo má ale 36,5°C. Takže po napití, organizmus chtě nechtě musí vynaložit nějaké množství energie na ohřátí vypitého množství vody, aby teplotu dorovnal. Člověk znalý Yang Sheng Fa si řekne: „Proč bych to dělal? Budu pít teplou vodu.“ Tak nejen, že tělo energii šetří, ještě mu ji dodáváme. Navíc voda je neutrální, netlačí organizmus ani tam, ani tam. V Číně je běžné, že je na stole termoska s teplou vodou, která se během dne popíjí.

Nicméně, jiný kraj, jiný mrav. Vysvětlujte toto národu, který má za standard optimální teplotu piva ze sedmého schodu…

Před vlastním těhotenstvím je rozumné zharmonizovat svůj životní styl, což v praxi znamená rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem. Rozhodně nevybízím k lenosti! Přiměřený pohyb je důležitý, nejlépe takový, který má záběr ve všech třech aspektech lidské bytosti (vzpomeňte si na fyzické, energetické tělo a ducha Shen). Nemusíte se nutně zaobírat jógou, taiji nebo cvičením Qigong, ale dynamické formy cvičení doplnit protahováním, cvičením pilates a meditací.

Detoxikace vs. harmonizace

Možná vás napadne, že by bylo dobré se detoxikovat, komerční sféra nabízí pročišťovacích kúr nadbytek. K tomu pár slov. Každá detoxikace, pročištění, zavání drenáží. Např. prolévat ledviny urologickým čajem, aby se pročistily, vždy odvede i ledvinnou Qi, které v drtivé většině máme nedostatek. Proto čínská medicína doporučuje jednotlivé orgány, potažmo celý organizmus, harmonizovat, tedy přivést zpět k rovnováze.

Problém je v tom, že většina lidí v dnešní době se nachází spíše ve stavu nedostatku, oslabení orgánů a doporučuje je naopak posílit a vyrovnat YinYang. Máme v těle zakódovány samo-ozdravné mechanizmy, jen je třeba na ně mít dostatek Qi, což hodně lidí nemá. Orgány moc dobře vědí, jak se pročistit, jen jim k tomu dejme příležitost.

Zpět k příkladu ledvin. Jestliže mě bude pobolívat v bedrech a začnu se prolévat urologickými čaji, s velkou pravděpodobností se stav zhorší. V TČM je cesta Ledviny posílit, vyživit, dodat jim chybějící Yin nebo Yang. Jak? Úpravou stravy, bylinkami, akupunkturou… Ony se už o sebe postarají.

Výživa ženyJak před, tak během těhotenství se vyplatí investovat do kvalitních potravin. Strava by měla být pestrá a plnohodnotná tak, aby pokryla všechny aspekty požadavků organizmu na dostatečnou výživu. Čím více je organizmus ženy v rovnováze, tím snadněji proběhne otěhotnění a následné těhotenství. Co to znamená konkrétně?

Konečně tedy výživa v těhotenství

Řekněme, že máte organizmus relativně v rovnováze, bez výrazné patologie, že jste otěhotněla s milujícím partnerem, že se oba těšíte na rodičovství a čekají vás již jen samá pozitiva a sociální jistoty 🙂 (= známá hláška z filmu Jak básníkům chutná život).

Důležité je si vysvětlit, že těhotenství je yinová fáze života, ve které byste se měla chovat, jak jinak, než yinově. Yinové chování znamená obracet se pozorností spíše dovnitř než ven. Lépe to vysvětlím, když popíšu yangové chování. Když se cítíte dobře, chodíte do práce, co to jde, protože ekonomická stránka věci je důležitá. Po práci uháníte ještě do fitka a večer na přednášku o vědomém rodičovství. Ráno si trochu zacvičíte, abyste moc nepřibrala, vždyť kdo by to potom shazoval… O víkendu uklízíte celý byt, protože večer přijdou přátelé. Potom ještě jedete na lyže, protože je třeba si to užít, dokud to jde. Tak takto prosím ne!

V yinové fázi se věnujte sobě a tomu druhému životu uvnitř, komunikujte s ním, zpívejte mu a vyprávějte, odpočívejte, relaxujte, hýčkejte se a nechte se hýčkat, dostatečně spěte. Ještě na to budete s nostalgií vzpomínat. Udržujte se v pohodě, dobré náladě, bezpečí a teple. A zdravě jezte! Budujte si dostatek energetických zásob, budete je potřebovat.

Další a důležitý aspekt je, že nadměrná yangovost matky v těhotenství vede k přenosu yangu, v podobě horkosti (Tzv. Tai Re, skryté horko), na dítě. To přichází na svět již ne v ideální yin–yangové rovnováze, ale s nadbytkem vnitřního horka, tedy yangu. Projevuje se tím, že kojenec je neklidný, nespí, hodně brečí, mívá kojenecký ekzém, později bývá více nemocný, často s vysokými horečkami, bývá silná reakce na očkování.

Přiměřený pohyb v těhotenství je důležitý – procházky, gravid jóga, cvičení pro těhotné. Ale rozumně, každá jste jiná, a co platí pro jednu, u druhé může být diametrálně odlišné. Poslouchejte své tělo, ale zvažte, jestli to je skutečně váš organizmus, který říká: „…rozhodně chci sníst dva velké větrníky se šlehačkou!“ nebo něco jiného.

Také je hezké mít načtené všechny možné rady, jak jíst v těhotenství, když vám je zle a pomyšlení na jakoukoliv stravu zrychluje váš úprk na WC. Potom je třeba, na truc všem radám, jíst to, co zvládnete. To se naštěstí nestává vždy, proto nezapomeňte že:

Energetický princip ženy je krev a Yin

Proto stravu volíme takovou, aby jednak podporovala Slezinu, a to ze dvou důvodů:

  1. Slezina je v TČM zodpovědná ze krvetvorbu
  2. Slezina musí být dostatečně silná, aby zpracovala bez problémů potraviny, které doplňují právě krev a Yin. Což je strava těžší na trávení.

Potom zařazujeme více potravin vyživující krev a yinovou stránku organizmu. Konkrétně to znamená:

  • Pořád platí, že Slezina má ráda pravidelnost, v těhotenství raději menší porce častěji (i z důvodu nevolností)
  • Teplé snídaně
  • Polévky – vývary, přidáváme mořskou řasu
  • Strava kvalitní (bio), čerstvá a pestrá
  • Dostatek zeleniny kořenové, naťové i listové (ze západního pohledu vše, co doplňuje železo i kyselinu listovou)
  • Pro podporu Sleziny využíváme obiloviny neutrální povahy a sladké chutě (sladká chuť je chuť bílé rýže, ne čokolády Milka 🙂 ), např. jáhly, rýže, kukuřice, quinoa (pomáhají při otoku obličeje či končetin)
  • Zastoupení všech složek stravy v jídelníčku: zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny (např. červená čočka je stravitelnější) a nezapomeňte, že je zvýšená spotřeba bílkovin (živočišné produkty, luštěniny, semínka a ořechy, rostlinný protein)
  • Chutě ukojit zdravou formou
  • Odpovídající množství tekutin je individuální (málo tekutin vede k vysušení, nadbytek zatěžuje ledviny): voda, bezpečné bylinkové čaje (šípek, heřmánek, máta, lípa, fenykl,…), rooibos, naředěné ovocné a zeleninové šťávy, melta, čaj z kukuřičných vlasů…

Pokud vás více zajímá, jak přirozeně podpořit zdraví matky i dítěte měsíc po měsíci, komplexní přehled doporučených potravin i těch, kterým je lépe se v tomto období vyhnout - vše podrobně najdete v e-booku Výživa ženy.

Strava matky v těhotenství ovlivňuje chutě dítěte po narození… Jestli mamka během těhotenství ujíždí na hamburgeru, hranolkách a Cole, dítě bude mít na tomto druhu stravy mnohem větší závislost, než když se matka stravuje rozumně (tvrdí 7 vědců z 6 🙂 ).

Výživa krve a yinu v těhotenství je důležitá také proto, že mateřské mléko je transformovaná krev a jestliže jí není dostatek, nebude dostatek mléka ani pro kojence.

Investice do kvalitních potravin a správného stravování se prostě vyplatí. A nejen v těhotenství! Vždyť si uvědomte, že tím, že minimálně 3x denně něco jíme, ovlivňujeme vnitřní chemismus v těle, což ovlivňuje nejen fyzickou, ale i energetickou a mentální pohodu člověka.

Strava těhotenství

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky