Alergická rýma spadá pod triádu atopií, spolu s atopickým ekzémem a astmatem. Kořenem problému je oslabení plic, ke kterému se organizmus dostal přes nedostatek sleziny a/či ledvin. Slovo atopie pochází z řečtiny, tedy nepatřičný, nemístný.
Nejběžnější projev alergické rýmy je svědění očí, kýchání a vodnatá rýma, tedy projevy napadení organizmu větrným chladem (Feng Han). To jsou však jen větvičky problému, tedy následek.
Průnik patogenu totiž umožnila děravá Wei Qi, neboli naše ochranná energetická vrstva (= energetické brnění, my bychom řekli imunita), která je oslabená a vpustí i to, co nemá, např. mikročástečky pylu, na které organizmus zareaguje neadekvátně. A jelikož o kvalitě našeho energetického brnění rozhodují plíce, slezina a ledviny, správná léčba by měla končit právě jejich posílením.
V praxi to znamená léčbu ve dvou krocích. V první fázi se věnujeme více ošetření větviček problému, tj. to co pacienta nejvíce trápí – svědění očí a sliznic, kýchání a vodnatá rýma. Zde aplikujeme bylinné směsi či akupunkturní sestavy k odstranění napadení organizmu větrným chladem, samozřejmě s přihlédnutím k celkovému stavu pacienta.
Po odeznění nežádoucích projevů, nebo po pylové sezóně, nastává fáze druhá, neméně důležitá, posílení obranného energetického štítu tak, aby příštím rokem v jarní sezóně se organizmus ubránil již sám, či nechtěné projevy byly minimální. Dobré je, když pacient např. řekne: „… senná rýma byla tento rok o 60% slabší, než vloni…“, protože to dokládá, že se podařilo energetické brnění posílit, a že jsme na správné cestě.
Zejména během první fáze léčby je důležité nesabotovat terapeutické snažení nevhodnou stravou, tedy omezením či úplným vynecháním potravin, které projevy sinusitidy zhoršují – mléčné výrobky, cukr a sladké, atp. Více na téma strava v čínské medicíně najdete na mém blogu.
Jednotlivé projevy atopie tak, jak jsou popsány v odborných textech (rýma, ekzém, astma), se někdy kombinují a přechází jedna v druhou, s čímž musíme během léčby počítat, protože šedá je teorie a zelený strom života.
Přeji vám, abyste si užívali krásné jarní dny naplno, bez potřeby mít neustále kapesník na nose. 🙂