Slyšeli jste již o moderní stravě s perfektně vyváženým složením, v tekuté či práškové podobě, která dodá organizmu vše potřebné a jejíž konzumací prospíváte tělu a ještě šetříte čas? Ne? Rychle si to „vygooglujte“ a vítejte v moderním světě!
Reklamní letáčky popisující jedinečné složení superpotravy moderní doby zdůrazňují ideální vyvážení jednotlivých ingrediencí (výtažek z mořských řas, z obilovin, atp.), sterilní zpracování moderními metodami v laboratořích a samozřejmě vše doloženo skvělými klinickými studiemi. Snadná, respektive žádná příprava, ušetřený čas i peníze, minimální odpad. Prostě ideální strava pro 21. století. Je tomu ale opravdu tak?
Již v Huang Di Nei Jing (Vnitřním kánonu Žlutého císaře) je popsáno, jak nezbytná je vyvážená a různorodá strava, aby nám dodala Qi (energii) vyživující všechny aspekty našeho Já. Více o plnohodnotném stravování (nejen) podle zásad čínské medicíny najdete na mém blogu nebo v tomto e-booku.
Při jídle nevnímáme pouze chuť, ale jíme i očima, barevnou sladěnost všech přísad, cítíme různé vůně pokrmu, rozeznáváme konzistence jednotlivých složek. Jsme schopni rozpoznat, jestli rajče dozrálo na zahrádce za přirozeného svitu slunce, bez chemického ošetření a bylo utrženo až v období zralosti, protože potom má v sobě plnohodnotnou Qi. A to ještě nemluvím o pokrmu připraveném s láskou a dobrou náladou…
Jídlo nám předává Qi mnoha různými způsoby a plnohodnotná strava zdaleka není jen seznam bílkovin, sacharidů, minerálů a vitamínů.
Zkrátka a dobře, dokážu si představit konzumaci různých „amarounů“ krátkodobě, za určitých podmínek (např. během horolezecké tůry), nebo jako doplněk stravy, ale dlouhodobě, nebo jako životní styl? Děkuji, nechci.