Patero únav

Jste workholik, sportholik či jiný holik? Myslíte, že je nutno aktivně využít každou minutu a že odpočívat můžeme až v hrobě? Že organizmus zvládne jet dlouhodobě na 120% ať již fyzicky či mentálně? Pak tento článek nepřečtete do konce s poznámkou, že toto se vás rozhodně netýká.

V čínské medicíně se zdraví rovná rovnováze. Rovnováze čeho? Rovnováze Yinu a Yangu, ale to nejsou žádné mysteriózní termíny, pouze slovíčka pomáhající popsat bi-polární svět, ve kterém žijeme. Za Yin a Yang můžeme směle dosadit jakékoliv opačné polarity, které jsou kolem nás. Den a noc, teplo a chlad, mužský a ženský princip, aktivita a klid, atp. A stejně tak, jako Yin či Yang nemohou existovat samostatně, ani den nemůže trvat na věčné časy a když nebudeme odpočívat, dojedeme na to.

To samozřejmě všichni víme, ale mnohdy na to zapomínáme a pod vidinou závratné kariéry, astronomických zisků či mimořádného výkonu silou vůle potlačujeme signály, které nám organizmus dává a držíme ho stále ve vysokých otáčkách. Pravda, vydrží hodně, ale jednou si řekne dost a ten odpočinek si vynutí – přijde zpočátku lehká, později vážnější nemoc. My se potom divíme, vrtíme hlavou a běžíme si pro nějaké prášky, hlavně abychom nemuseli měnit životní styl.

work-1627703_640Jak často slýcháváme v ordinacích slova jako: „…to je divné, nikdy jsem nebyl nemocný a teď toto“, říká manažer, který pět let nebyl na dovolené a nechápe, kde se najednou vzal reflux a migrenózní bolesti hlavy dvakrát do týdne. A při tom se tváří, jakoby ho jeho tělo zradilo… Kdo koho zrazuje?

V předchozím článku „Zranění emocemi – dnes jedna z nejčastějších příčin onemocnění“ jsme si vysvětlili, jak moc si ubližujeme vlastními emocemi, nyní se podíváme na další oblast vzniku nemocí a to je kapitola Patero únav.

Nadměrné užívání zraku ochuzuje krev – Srdce

Tak zní rčení ve starých textech. Co tím je v čínské medicíně myšleno? Srdce je náš císař, a aby mohl správně rozhodovat, potřebuje relevantní informace prostřednictvím smyslů. Právě z očí přichází 70% vjemů a jejich přenos je zprostředkován krví. Jestliže jsme např. girl-1064659_640„ajťák“ a celý den koukáme na monitor počítače, postupně dochází (mimo jiné) ke vzniku obrazu nerovnováhy zvaném Prázdnota či nedostatečnost krve, jinými slovy zmenšení schopnosti krve vyživovat (srdce). Typické příznaky jsou nespavost, bušení srdce, zhoršení paměti, duševní neklid či závratě.

Nadměrné sezení zraňuje svaly – Slezinu

Za tímto výrokem se skrývá fakt poměrně pochopitelný. Když ten ajťák bude celý den sedět za počítačem a nebude zatěžovat svaly, začnou atrofovat a slábnout a zpětně to zraní Slezinu, která je za ně zodpovědná, vyživuje je. Zde je třeba připomenout, že v čínském pojetí Slezina (proto ji píšu s velkým S) neznamená pouze fyziologicky orgán sleziny, ale vlastně tu část organizmu, která z potravy extrahuje energii a distribuuje ji po celém těle. Klíčové příznaky oslabené Sleziny jsou: únava celodenní, od rána, únava po jídle, vyšší chuť na sladké, jakékoliv trávicí problémy a např. kašovitá stolice.

Nadměrné ležení zraňuje Qi – Plíce

Slezina je orgán, který stravu přetváří v energii (Qi). Za její distribuci jsou zodpovědné Plíce. Těm to jde docela dobře, když jsme aktivní a hýbeme se, ve vodorovné pozici to mají těžší. To je problém např. s nemohoucími a ležícími osobami v LDN a přináší to mnoho problémů proleženinami začínaje a zácpou konče. Zde se jedná o extrémní situaci, ale všichni určitě známe situaci, kdy máme nabitý týden – hodně práce, málo spánku – a těšíme se na víkend, že to dospíme. V sobotu budeme spát až do 11. hodiny a předpoklad je, v 11 vyskočíme z postele v dobré náladě, zářící a plni energie. Ale ouha, opak je pravdou. V 11 jsme celí rozlámaní, unavení, s otoky pod očima a trvá to, než se rozhýbeme. Jak je to možné? Regenerace sice proběhla, Slezina vyrobila dostatek energie, ale Plíce ji dostatečně nerozvedly po celém těle, protože vleže jim to jde hůře.

Nadměrné stání zraňuje kosti – Ledviny

Ledviny jsou zodpovědné za výživu a kvalitu kostí (i zubů), proto se např. osteoporóza v čínské medicíně léčí výživou Ledvin a jde to docela dobře. Ledvinám vadí dlouhé stání, a proto vadí i kostem. Mnoho lidí na otázku, jestli je pobolívají bedra při delším stání či mírném popocházení, odpoví kladně. Kdyby hradní stráž na Pražském hradě střídala ne po půl hodině, ale třeba až po hodině, dříve nebo později by si mladí a statní vojáci začali stěžovat na bolesti v bedrech. Oslabené ledviny se ozývají pobolíváním v bedrech (a kolenou). Namyslím tím ostrou bolest, to už je akutní stav, ale mírné pobolívání, ztuhlost a tlak.

Nadměrná chůze zraňuje šlachy – Játra

Podivné rčení, že? Jak může chůze zraňovat? Zde není myšlena běžná chůze či procházky, ale extrémní zátěž pohybového ústrojí, což v dnešní době reprezentuje např. vrcholový sport. Dnes už asi nikdo nevěří, že špičkový sport je něco zdravého. Přetěžováním trpí šlachy, potažmo Játra, která jsou za ně zodpovědná.

street-marathon-1149220_640

Přiměřený pohyb či sport jsou v pořádku, ale věřte, že po zátěži musí nutně následovat relaxace, jelikož Yang se střídá s Yinem a naopak jak nám to napovídá známý symbol Yin – Yang monády. Stejně tak neustálé přetěžování mozkových závitů je třeba vyvážit odpočinkem, vhodným protipólem. Když svým životním stylem nesledujeme cestu středu, rovnováhu ve všem, co děláme, dříve či později se dostaneme do stavu, který je v médiích nazýván syndromem vyhoření, kariérní či osobnostní krizí, prokrastinací, apod.

Přeji vám ať to není váš případ!

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky