Detoxikace je velmi často užívané moderní slovo, které se zejména na jaře skloňuje ve všech pádech. Dočítáme se o mnoha metodách více či méně účinných, které pročistí náš organismus od konečků vlasů až po nehet na palci nohy, o přípravcích levných i velmi drahých, které z nás odstraní celoživotní nánosy a usazeniny s lehkostí a razancí vysoce koncentrované kyseliny, a zanechají tělo čisté jako u nemluvněte. Alespoň takto podobně znějí slova na reklamních letáčcích.
Nechci nijak hanět očistné kúry, některé mají svůj význam, spíše popojděme o krok dál. Nebylo by smysluplnější žít takovým způsobem, abychom se nemuseli neustále pročišťovat? Udržovat vnitřní rovnováhu organizmu rozumně vyváženou stravou raději, než konzumovat předpřipravené zakonzervované pokrmy s dlouhodobou trvanlivostí byť v sebelíbivějším obalu? Jistě, je to méně pohodlné, vždyť jsme všichni tak zaneprázdnění! Je přeci jednodušší rychle něco „zblajznout v mekáči“ a běžet do fitka, než si uvařit čerstvou polévku. Nebo opravdu věříte, že instantní prášek plnohodnotně nahradí domácí slepičí vývar, že želatinoví medvídci vyživí klouby, Delissa zvedne náladu a RedBull dodá křídla?
Volba je na každém z nás, používejme zdravý selský rozum, jestliže nebude poptávka, nebude ani nabídka. Když budeme pít raději vodu, než colu, když si méně zaneseme organizmus fastfoody a jinou chemií, budeme méně potřebovat očistné kúry a méně prášků. Pravda, některým akcionářům klesnou zisky a někteří manažeři dostanou nižší prémie, ale v tomto případě je mi bližší košile, než kabát.
Postupme o další krok, máme čistý organizmus a jíme vyváženou stravu. Stačí to? Zdaleka ne, ještě je třeba pročistit emoce a myšlenky, což následně ovlivní naše činy, protože „myšlenka je nad hmotou“. Jinými slovy, líbivému obalu (tedy hezkému tělu) by měl odpovídat i chutný obsah a vhodné aktivity.
Sami jsme si tvůrci svého životního příběhu, ať již s tím někdo souhlasí nebo ne, svými myšlenkami si vytváříme náš svět, současnými činy formujeme svou budoucnost. Jestliže si myslíme, že svět je zlý, že život je boj a za každým rohem na nás číhá nebezpečí, bude to tak, a vše, co se nám stane, nám to bude potvrzovat. Jestliže věříme v dobro a lásku, že sklenice je poloplná a ne poloprázdná, naše přesvědčení bude potvrzeno realitou. Většina lidí se pohybuje někde mezi těmito dvěma hranicemi.
Co to má co dělat s očistou? Když budeme dýchat špatný vzduch, jíst špatné jídlo, pít špatné nápoje, rozhodně se nebudeme cítit dobře a budeme hledat možnost nápravy, očisty a uzdravení. Jestliže budeme poslouchat negativní názory a myšlenky, konzumovat neštěstí, hrůzu a teror tak, jak to do nás ládují média ze všech stran, náš vlastní pohled na svět a myšlení budou negativně ovlivněny, což bude mít dopad na naše činy, náladu a následně i fyzický stav, protože jsme jeden celek.
Nestačí tedy jíst a pít zdravě, ale i myšlenkově a emočně se chovat zdravě, a na to nám žádný detox z lékárny nepomůže. V rámci zjednodušení můžeme říct, že každé naše jednání či rozhodnutí je orientované buď k lásce, nebo ke strachu a je na nás, kterou cestou se vydáme. Uvědomme si, že tímto způsobem, svým myšlením a chováním, každý jeden z nás ovlivňuje chod celé civilizace, celé planety. Princip, jak to funguje, lze vysvětlit teorií morfických polí.
Autor teorie, Rupert Sheldrake, britský biolog na universitě v Cambridge, vysvětluje, že každá fyzická forma má své morfické pole, které formu podmiňuje, např. je známo, že buňka obsahuje všechny genetické informace potřebné k tomu, aby vyrostla v dokonalý organismus. Embryo má na počátku vývoje všechny buňky stejné, ale v určitém okamžiku se některé specializují na růst kostí, svalů, atd. Jak to vědí? Informace jsou uloženy právě v morfickém poli, které můžeme nazvat „paměť přírody“.
Mezi fyzickou formou a morfickým polem dochází neustále k předávání informací, je to jakási kniha života, do které přidáváme nové texty. Je na nás, jaké texty dodáváme…
Teorie morfického pole vysvětluje např. „fenomén sté opice“. Na ostrově se ve skupině opic několik primátů naučilo trik, jak získat banán uzavřený v krabici, od nich se postup naučily další opice a v okamžiku, kdy tuto znalost ovládalo určité zlomové množství jedinců (zhruba stovka), rázem celý postup zvládaly opice nejen na tomto ostrově, ale i na ostrovech ostatních, kam se dalo dostat pouze několikahodinovou plavbou. Vědci nebyli schopni příčinu vysvětlit až do okamžiku objevu Sheldrakeových morfických polí.
A proč o tom mluvím v souvislosti s vnitřní i vnější očistou? Každá informace, znalost, potažmo myšlenka, kterou člověk získá, se ukládá do morfického pole samotného jedince a zároveň do morfického pole celého lidstva. Nyní si představme, kolik lidských mozků se zaobírá zločinností, vraždami, násilím, negativitou – málokterá kniha, časopis, zprávy TV i tištěné, celý filmový průmysl se bez negativní, a tedy pro mnohé atraktivní, stránky obejde. Následně čtenáři i diváci o tomtéž přemýšlí a to vše se ukládá do morfického pole lidstva.
Proto je důležité, aby v našem myšlení převažovala ta světlá stránka, abychom v lidech hledali to dobré, abychom nacházeli radost v maličkostech, uměli dávat, více se smáli i zpívali, a aby láska nebyla pouze prázdným slovem. Čím více bude pozitivních lidí, tím více se přiblížíme k zlomovému množství, pravda a láska v morfickém poli lidstva převáží negativitu a bude se nám žít veseleji.