Jestliže vás zlobí chronická či akutní bolest v okolí lokte a verdikt zní, že se jedná o „tenisový či oštěpařský loket“, hned vás napadne: „Tenis nehraju a větví v podobě oštěpu jsem házel v 10 letech, jak je to možné?“
Jedná se o běžně užívaný název pro laterální epikondylitidu (tenisový loket), tedy zánětlivé onemocnění úponu šlach v oblasti vnějšího lokte. Zánět je uniformní reakcí organizmu na chronické přetížení. Bolestivost na vnitřní straně lokte se zákonitě nazývá mediální epikondylitida (oštěpařský či golfový loket). Zlidovělý název charakterizuje sport, kde se s tímto zdravotním problémem nejčastěji setkáváme.
Nemusíme být vrcholoví sportovci, a přesto se s nepříjemnou bolestí lokte můžeme setkat. Potvrdit to může kadeřnice, kytarista, ale i např. překladatel denně pracující na počítači s myší, nebo svědomitá hospodyně obden nosící těžké nákupy z nedalekého supermarketu.
Bolest může být až ostrá a může vystřelovat směrem k rameni či k dlani. Proč to ovšem potká jen jednoho člověka z deseti? To nám hezky vysvětluje tradiční čínská medicína.
Každý jsme jiný, máme jinou konstituci, do života jsme si přinesli odlišnou genetickou výbavu. Nyní si dejte dohromady tělesnou konstituci, kde Játra dostatečně nevyživují šlachy (v čínské medicíně jsou Játra zodpovědná za šlachy stejně tak, jako Ledviny za kosti), protože máme např. více stresu, než je pro nás zdrávo, s pravidelným přetěžováním lokte sportem nebo pracovní činností, a jejím průsečíkem je epikondylitida. Stav může komplikovat chlad nebo průvan.
Účinným nástrojem je akupunktura s moxováním (= prohřívání bolestivého místa bylinným doutníkem) a výživa šlach čínskými bylinkami prostřednictvím posílení Jater.
Důležitou součástí léčby je úprava dietetiky a nezatěžování lokte, jinými slovy, na pár týdnů přestaňte hrát tenis 🙂 a v práci změňte myš a ergonomiku jejího užívání.
Na chlazení ledem, jak je zvykem v západní medicíně, rychle zapomeňte.
Na zdraví!