Reflux – nejčastější příčina a jeho léčba čínskou medicínou

Ačkoliv celosvětově trápí reflux 7 % populace, poslední dobou se s ním prostřednictvím svých klientů setkávám čím dál tím častěji. Jak je to možné? Co je příčinou? Vysvětlení následuje.

Pohled západní

Refluxní choroba jícnu je následkem netěsnosti „záklopky“ mezi žaludkem a jícnem, kdy kyselé trávicí žaludeční šťávy stoupají vzhůru do jícnu, kde časem způsobují erozi a poškození sliznice. Příznakem je pálení žáhy, pocit kyselosti v krku a ústech, obtížné polykání, chrapot či pokašlávání. Léčba v závislosti na stupni poškození: režimová opatření (dieta, zhubnutí, zákaz kouření, …), užívání farmak (H2 blokátory, inhibitory protonové pumpy, snížení kyselosti žaludku) nebo operační zásah.

Pohled TČM

Začnu trochu ze široka. Slezinou v TČM rozumíme ne pouze orgán slezina, ale tu část organizmu, která dělá to, že když sníme stravu, extrahuje z ní vše čisté, tedy energii (Qi), kterou potřebujeme pro život a kalné, nečisté posílá pryč. Za názvem Slezina se tedy v TČM skrývá slezina, slinivka,… zkrátka velká část trávicího traktu. V rámci Sleziny žaludek má posílat vše nepotřebné „dolů“, pryč. Když něco zablokuje přirozenou sestupnou funkci žaludku, projeví se to říháním, pocitem na zvracení, zvracením či vzestupem žaludečního obsahu. To je přesně reflux.

Co vše může zablokovat žaludek natolik, aby sestupnou funkci nahradil vzestupnou? Vedle nevhodné stravy či přejedení se, které vytvoří blokádu v žaludku, to bývá vnější napadení, tedy např. úžeh nebo úpal. Tak tomu bývá v ojedinělých a náhlých případech. Co ale případy, kdy pociťujeme reflux dlouhodobě, nebo se příznaky stále cyklicky opakují? Potom se jedná o případ, kdy Játra neustále zlobí žaludek. Vysvětlíme si, co tím TČM myslí.

Játra jsou velmi citlivá na emoční zátěž, jakýkoliv stres se jich bytostně dotýká, jsou takovou vstupní branou pro emoce. Pod tlakem Játra jednak přestanou dohlížet na vše, na co dohlížet mají, jednak se v nich začne hromadit jaterní Qi, která je velmi silná, a vzniká něco, čemu říkáme stagnace. Nahromaděné Qi se Játra musí zbavit. Buď ji pošlou vzhůru a je z toho migrenózní bolest hlavy se zvracením, nebo ji pošlou kousek vedle a odnese to trávicí trakt a žaludek.

Typickou ukázkou stagnace jaterní Qi je tréma. Známe to všichni, máme jít na zkoušku a emoční zátěž, která ze situace vzniká: „Co když to neudělám? Co když mě vyhodí?“ způsobí stagnaci. Máme stažený žaludek, nic do něj nedostaneme. Cítíme motýly v břiše. Máme studené končetiny a zároveň se potíme v podpaží.

Takže, neustálá emoční zátěž, neustálý stres, je nejčastější příčinou chronického refluxu.

Léčba refluxu

Jelikož čínskou medicínu zajímá odstranění skutečného důvodu refluxu, správná léčba sestává ze dvou částí. V první fázi se více zaobíráme řešením obtěžujících příznaků, tzn. vzestupem kyselých šťáv. Jak? Užíváním bylinek, akupunkturou, úpravou stravy.

V druhé fázi řešíme harmonizaci Jater a změnu životního stylu tak, abychom minimalizovali hlavní stresory. Tato fáze nebývá jednoduchá, protože zde musí být sám klient ochoten realizovat změny, třeba i radikální, ve svém životě. Ale zdraví, fyzická i duševní pohoda, za to stojí!

Příklad z praxe. Muž na vysoké manažerské pozici trpěl na silné migrény a reflux trvající dva až tři dny každý týden od neděle večer. Proč? Každé pondělí dopoledne manažerská porada s vedením společnosti a z toho plynoucí stres. Na dovolené byl v pohodě. Emoční zátěž vedla ke stagnaci jaterní Qi a ta způsobila jak bolesti hlavy, tak reflux. Léčbou se podařilo snížit množství a intenzitu nežádoucích projevů, ale úplná náprava nastala až tehdy, kdy si položil otázku: „Stojí mi to za to?“ Sám si ji zodpověděl a rozhodl se pro změnu zaměstnání.

Proto hýčkejme si svá Játra a nenechme se zbytečně stresovat! 🙂

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky