Oko, do srdce okno!

Když o někom řekneme, že „má v očích jiskru“ nebo „plamínky v očích“, charakterizujeme tím člověka, který nás zaujal, člověka veselého, bystrého, s dobrou náladou, člověka, který má živé smějící se oči či slunce v duši. Každopádně se jedná o jedince, kde záře v očích odráží vnitřní hravost, radost ze života a pozitivní naladění. Může (ale nemusí) to nutně znamenat i erotický náboj, protože šibalské plamínky v očích častěji nacházíme u dětí než dospělých.

Ne nadarmo se říká „oko, do srdce okno“, neboť oči napoví, jestli jsme smutní nebo nešťastní. To platí pro lidovou moudrost prověřenou tisíciletími nejen ve středoevropské kotlině, ale i v daleké Číně. Obdobou naší „jiskry v oku“ je čínské „Shen v očích“, kde slovo Shen znamená ducha/duši a význam je s naším chápáním takřka identický.

Tím se pomalu dostávám k čínské medicíně a k tomu, co vše ovlivňuje (zdravotně) naše oči a jak to využíváme v diagnostice.

Oči patří k energetickému okruhu jater, tedy jsou jejich součástí. Znamená to, že jakmile je něco s očima a naším zrakem v nepořádku, první co nás napadne, je pídit se po stavu jater. Je to trochu zjednodušený pohled, jak uvidíte za chvilku, nicméně to často vychází, řekněme tak v 55 % případů.

Př. Pan Josef, 65 let, podnikatel, sám o sobě říká, že je cholerik. Když se rozčílí, mívá asymetrické bolesti hlavy, často spolu se zarudnutím očí s pálením. Zde je to jednoduché, stísněná játra (emoční zátěží) generují horkost až oheň, což způsobuje nejen bolesti hlavy, ale i zarudnutí a pálení očí. Princip léčby je pročistit jaterní oheň. Bylinkami, akupunkturou, úpravou stravy, změnou životního stylu.

Ale co s ostatními 45 % případů, kdy se játra zdají v pořádku?

Pomůžeme si tzv. 5 kolečky (Wu Lun). Zkusím vysvětlit co nejsrozumitelněji.

Duhovka se nazývá větrné kolečko a skutečně je pod přímou kontrolou jater. Na duhovce se mohou vyskytovat bělavé skvrnky, které znamenají, že buď játra a ledviny jsou v nedostatku a rozhodně by stálo zato je vyživit a posílit (nejlépe bylinkami), nebo že je v okruhu jater příliš horkosti.

Koutky očí, to je krevní kolečko. Vnitřní koutek patří k srdci, vnější k játrům. Když jsou oční koutky příliš bledé, znamená to, že v celém organizmu je nedostatek Qi (energie) a/nebo nedostatek krve. To neznamená, že by člověk neměl svých 5–6 l krve, ale spíše schopnost krve donést výživu až na periferii je snížená.

Když je na bělmu více viditelná červená síť cévek vedoucí z koutku k duhovce, je to příznak signalizující horkost/oheň v organizmu (cévka může prasknout, máme potom „krvavé oko“).

Víčka jsou masové kolečko a spadají pod nadvládu sleziny. Jejich otok značí nedostatek Qi sleziny, zarudnutí potom vyšší (patogenní) horkost někde v organizmu, nebo že nám do očí nafoukal patogen z vnějšku (vítr, prach).

Bělmo je kolečko Qi a je pod kontrolou plic. Zarudnutí bělma (tím nemyslím viditelné prasklé žilky, viz výše) značí horkost v plicích, nebo opět nafoukání z vnějšku. Ztráta přirozeného lesku bělma nám vypráví příběh, že buď slezině se nedaří vytvářet ze stravy dostatek Qi, nebo že játra a ledviny mají nedostatek yinu. Hnis nebo žlutavá mastná tělíska na povrchu bělma upozorňují na patogenní kombinaci horkosti a vlhkosti v systému, příp. výskyt tzv. Tan, tedy zahlenění.

Panenka neboli vodní kolečko, patří pod ledviny. Její rozšíření v obou očích s nedostatečnou reakcí na světlo značí vnitřní oheň. Jednostranné rozšíření je potom následek větru.

Suchost očí s nutností kapat si umělé slzy je příznakem nedostatku yinových složek v organizmu, nejčastěji tekutin či krve.

Nedostatečně zavřené oči během spánku jsou následkem nedostatku Qi v organizmu. Zapadlé oči značí vyčerpání, velkou únavu, nedostatek Qi a krve, či tekutin.

Ječné zrno je vlastně zanícení v důsledku vnitřní horkosti, vlhkosti, nebo zahlenění v kombinaci s nafoukáním vnějšího větru.

Nepřítomné zírání značí nadmíru Tan (zahlenění v systému), nebo následek cévní mozkové příhody.

Zde je jasně vidět, že ač oči jsou součástí jater, možná patologie je složitější. Přesto platí, že když v souvislosti se zdravotním problémem očí začnete opečovávat svá játra, ve většině případů se nezmýlíte.

Zvýšený nitrooční tlak a glaukom (zelený zákal) je typicky následek zvýšeného jaterního yangu, který stoupá vzhůru. Léčba potom zahrnuje nejen stažení yangu, ale i výživu yinu, aby se situace neopakovala.

Šedý zákal je více o ledvinách a je přímo úměrný množství esence (Jing), kterou právě ledviny skladují. Proto ho častěji nacházíme v pokročilém věku (nad 75 let každý druhý člověk), kdy esence v organizmu již značně ubylo. Operace je jedna věc, ale zároveň je vhodné vyživovat ledviny. Bylinkami a stravou, což je zároveň vhodná prevence.

Potraviny, které vyživují játra a prospívají očím a zraku:

  • Mrkev, špenát, brokolice, artyčok, rajčata, kedluben,
  • Švestky, hrozny, třešně, borůvky, ostružiny, rybíz,
  • Černý sezam, kustovnice,
  • Vepřové (nejl. játra), úhoř, okoun, ústřice, škeble a mušle.

TIP 1: Na jaře a v létě je výborný chryzantémový čaj s trochou kustovnice. Prospívá zraku a mírně chladí.

TIP 2 – při unavených a červených očích:

Chryzantému spaříme ve 2 dl vody a přidáme dvě skořápky vlašského ořechu. V odvaru je necháme ohřát na vhodnou teplotu tak, abychom se o ně nespálili. Vyndáme je, přiložíme na oči, přikryjeme ručníkem a necháme alespoň 5 minut působit. Čaj vypijeme. Kombinace skořápky vlašského ořechu a chryzantémového čaje je pro oči naprosto blahodárná!

Více o zdravotním vlivu jednotlivých potravin na lidský organizmus najdete v e-booku Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle, ale neřekli vám to.

Přeji vám jiskru v očích během veškerého vašeho každodenního konání!

A pokud vás zajímá, jak se čínská medicína dívá na zuby a které 2 orgány svádí boj o zdraví naší ústní dutiny, mrkněte se na článek Na kazivost zubů jinak a dozvíte se více.

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky