Spánek, nespavost a jak to vidí Tradiční čínská medicína

Nespavost čínská medicína

Bez jídla vydrží běžný člověk zhruba 4 týdny, bez vody týden, bez spánku 8–10 dnů.

Vše v okolní přírodě i uvnitř nás, podléhá střídání yinu a yangu. Jistě, že ano, žijeme v bipolárním světě a opačné polarity jsou všude: den a noc, chlad a teplo, mužský a ženský princip, atd. Zatímco den a aktivita mají yangovou charakteristiku, odpočinek a spánek jsou yinovou fází. A vyvážení yinu a yangu ve veškerém našem konání je předpokladem zdraví a pohody jak duševní, tak fyzické.

Stejně jako yang nemůže existovat bez yinu, my lidé bez spánku nevydržíme dlouho. Kvalita denních aktivit je přímo úměrná kvalitě spánku, což si někdy vyzkoušel každý z nás.

Během spánku se spouští samoozdravné programy, které opravují a regenerují organizmus, připravují potřebné množství zdrojů pro den následující.

Pojem nespavost potom v Tradiční čínské medicíně (TČM) potřebujeme blíže specifikovat. Znamená to, že nemůžeme usnout? Nebo, že když už usneme, budíme se? Nebo obojí? Odpovědi jsou pro terapeuta velmi důležité k najití příčiny problému. Každopádně, ve většině případů nespavost znamená, že „duch Shen sídlící v Srdci je v nepohodě“, tudíž máte problém se spánkem. Srdce je mezi ostatními orgány na pozici císaře.

Každý zdravotní problém v TČM je buď z nedostatku (prázdnoty), nebo z nadbytku (plnosti).

Pozn.: V TČM nemáme diagnózy nemocí, ale obrazy nerovnováhy, které vykazují klíčové příznaky, např. nespavost.

Co vše může být v nedostatku a tedy vedoucí k nespavosti?

Nedostatek krve (v srdci)

Neberte prosím toto povídání v kontextu západní medicíny, TČM se na fungování lidského organizmu dívá z úplně odlišného úhlu pohledu.

Výraz „nedostatek“ krve neznamená, že by člověk neměl svých 5–6 l krve, ale nedaří se rozvést výživu všude tam, kde má být. V tomto případě do energetického okruhu srdce, tudíž duch Shen (sídlící v srdci) je v nepohodě, nemá dostatek paliva pro svou činnost a nemůžete usnout. Zde se obtížně usíná, často hodiny, potom se již spí až do rána.

Další příznaky ukazující na tuto možnost nerovnováhy: bušení srdce, zapomětlivost, závratě, hojné sny, lehký spánek, menstruační problémy, padání vlasů.

Tento obraz se v praxi často kombinuje s nedostatkem Qi (vitální energie), příznaky potom zahrnují i nadměrné přemítání. To je případ, kdy nemůžete usnout, protože „myšlenky stále jedou“.

Nedostatek yinu

Když je v systému méně yinových složek (tedy nejen krve, ale i tekutin, matérie), v organizmu zaujme jeho místo yang, ale v podobě patogenní horkosti. V tomto případě usnete, ale v noci se budíte. Často s pocitem horkosti a/nebo s pocením. Horkost obtěžuje císaře/ducha Shen, vy se vzbudíte. Klidně několikrát za noc.

Další příznaky spojené s tímto obrazem: neklid, bušení srdce, pocit horkosti v dlaních či na chodidlech, noční pocení.

Nedostatek krve v kombinaci s „plachým žlučníkem“

Zde se kombinuje nedostatek výživy (císaře) a tzv. plachý žlučník, jinými slovy bojácnost, bázlivost, plachost, nedostatek kuráže. Nespavost se projevuje buzením nad ránem a obvykle již neusnete. Zejména, když vás v ten den čeká něco, co vás stresuje. Další příznaky typické pro tento obraz: lekavost s bušením srdce, děsivé sny.

Princip léčby samozřejmě spočívá v doplnění toho, co organizmu chybí. Jak? Bylinami, stravou, akupunkturou, úpravou životního stylu. Lehko se řekne, hůře provede. 🙂

Co vše může být v organizmu v nadbytku a nutí vás nespat:

Horkost až oheň v organizmu

Pozn.: Oheň zde znamená vygradovanou horkost.

Já vím, horkost jsem již zmiňoval, ale v tomto případě se jedná o horkost v nadbytku (předchozí případ byla horkost vzniknuvší v důsledku nedostatku yinu, tedy z nedostatku), která opět obtěžuje císaře a nenechá ho spát.

Např. se nacházíte v emočně náročném období svého života s notnou dávkou stresu. Dochází ke stagnaci jater, které se začnou přehřívat a generovat horkost (až oheň) do organizmu. Bývá spojené s podrážděností, hněvivostí, zarudnutím očí a obličeje, bolestech v podžebří, pískáním v uších, nemožností se soustředit, což jsou jaterní příznaky.

Oheň se může rozhořet v samotném srdci. Potom chybí vztek, ale objevuje se bušení srdce, afty, hořkost v ústech po ránu, záněty močových cest a samozřejmě nespavost a neukotvenost.

V případě, kdy se stav zkombinuje se zahleněností, mohou nastat až nepochopitelné reakce, agrese, mánie, zmatenost, dlouhodobá nespavost a divoké sny.

Rovněž zbytková horkost po prodělaném onemocnění, která není dostatečně pročištěna, může způsobit nespavost. Např. po angíně, kdy byly vysoké horečky. Angína odejde, ale zůstane pocit horkosti a nespavost. Tento obraz spadá do kategorie „skrytý patogen“ a k opětovnému nastolení rovnováhy je třeba i zbytkovou horkost odvést.

Stagnace potravy

Obraz stagnace potravy je z jiného soudku a jako jediný nesouvisí s císařem/srdcem a duchem Shen. Zkrátka a dobře, přejíte se nárazově, nebo se přejídáte průběžně a nemůžete usnout. Proč? Vysvětlení není jednoduché, ale zkusím to.

V povrchových vrstvách těla nám koluje Wei Qi, obranná energie, která nás chrání před okolním světem. Hodně souvisí s naší imunitou. Když jdeme spát, zanořuje se dovnitř těla, koluje kolem vnitřních orgánů a ošetřuje je. Proto se při spánku přikrýváme, protože Wei Qi je z větší části zanořená a tolik nás nechrání. Jenže když se přecpete, obranná energie při zanořování narazí na plnost, opět se vynoří a neusnete. Princip léčby je zde samozřejmě napomoci strávit potravu.

Uvedené obrazy nerovnováhy jsou poměrně běžné a čínskou medicínou řešitelné. Třeba ne ze dne na den, ale do každého zámku existuje klíč, jen není vždy snadné jej řádně vybrousit.

Každý z nás se s nespavostí někdy setkal a existuje nespočet doporučení na usnutí. Od počítání oveček, přes čaje z kozlíku, chmele a třezalky až po zklidňující meditace či odvar z máku. Osobně mám dobrou zkušenost s následujícími dvěma tipy.

  • Večer před spaním čaj připravený ze 2 čajových lžiček rozdrcených semínek jujuby (Suan Zao Ren). Dvě čajové lžičky nadrcené jujuby zalijeme horkou vodou, zamícháme, přecedíme a pijeme před spaním. Jujuba vyživuje a tím zklidňuje ducha Shen.
  • Vizualizace: před sebou, např. na tabuli, nakreslíte kruh. Do něj napíšete číslo 100, potom ho smažete tak, aby kruh zůstal neporušený, a napíšete číslo 99. Smažete a do kruhu napíšete 98, 97, 96,…atd. Jiné myšlenky si do vědomí nepustíte, až do úplného usnutí.

Závěrem chci zdůraznit, že kvalitní a dostatečný spánek rozhodně patří k důležitým složkám Yang Sheng Fa, tedy Umění pěstování života a je tedy nezbytným předpokladem plnohodnotného žití. Proto ho nepodceňujte!

Přeji vám příjemné noci a sladké spočinutí v náručí Morfeově!

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky