Léto budiž pochváleno

4x do roka nastává přechodové období, kdy se připravujeme na nadcházející roční období. V tomto období jsme zranitelnější.

Astronomické léto začíná 21.června, ale podle čínského kalendáře se počíná rodit již v květnu. Mezi 21.4. až 5.5. nastává tzv. přechodové období, kdy se Qi vrací do Země a připravuje se na intenzivní letní Jang. Touto dobou je vhodné ovlivňovat akupunkturní body Země na vybraných drahách, čímž organizmus připravujeme na jinou (letní) Qi. sky-2386528_640

Když onemocníme, je to často v těchto přechodových obdobích. Ty jsou celkem čtyři, rozdělené během roku, vždy před jarem, létem, podzimem a zimou. To příští nás čeká už 23.7. a potrvá do 7.8.

Orgány, které jsou v létě citlivější na okolní podmínky, jsou – Srdce se svým párovým orgánem tenkým střevem. Patří pod element ohně, jak svou vnitřní energií, tak barvou červenou. Srdce je v organizmu na pozici císaře, z něhož vyvěrá duch a všechno poznání. Je zodpovědný za dlouhodobou paměť, řídí krev a její koloběh a uchovává ducha Shen.

Shen zahrnuje jednak naší vrozenou nebeskou energii, naše vyšší Já, jednak veškeré zkušenosti a moudrost získanou smyslovými vjemy a mentální aktivitou. Duch Shen významově znamená duševní aktivitu a vědomí, dlouhodobou paměť, proces myšlení, spánek a spiritualitu. Projevuje se svitem v očích – my říkáme, že on (nebo ona), má šmrnc v očích, Číňané řeknou, že má Shen v oku. Obojí odráží naši duševní stabilitu a bystrost.

Srdci prospívá láska, radost, spokojenost, slušnost a ukázněnost. Naopak zraňují zášť, pocit viny, nervozita, rozčilení a žádostivost. Co z toho plyne? Zejména v létě se nevystavujte stresu (rozhodně kardiaci), stejně jako to nepřehánějte s konzumací alkoholu (je silně jangový a ohnivý) a kávy (povahou zahřívající a vysušuje). V tomto směru např. zelený čaj vychází lépe, protože jemně ochlazuje.

Nejčastější patologické fruit-2367029_640příznaky na fyzické úrovni, které naznačují, že Srdce – císař není v pohodě, jsou palpitace (bušení srdce) a nespavost.

Léto je nejjangovější období roku, což by se mělo promítnout i do našeho jídelníčku – lehčí strava, jinovější – více zeleniny, ovoce, ubrat minerály. Pozor na chlazené nápoje a ledové potraviny, působí kontraproduktivně a zraňují organizmus.

Tip pro vás (psal jsem již vloni, ale opakování je matkou moudrosti):

Když v létě grilujete, grilujte až v okamžiku, kdy se slunce přiblíží k horizontu a pokrm doplňte dostatečným množstvím syrové zeleniny a salátů. Léto je opravdu nejjangovější období roku, grilování hodně jangizuje grilovanou potravinu a většinou grilujeme maso, které ve většině případů je samo o sobě dostatečně jangové. Tudíž je zde až příliš mnoho jangu najednou, který je třeba vyvážit jinem (např. zeleninou) a tím, že slunce (největší představitel jangu v této části vesmíru) zapadlo, nebo se blíží k horizontu. Dobrou zprávou je fakt, že i pivo se chová spíše jinově… 🙂

Další tipy a rady o stravování podle ročních období a zásad čínské medicíny naleznete v tomto e-booku.

Užívejte léta se vším všudy. Mějte se (a smějte se)! 🙂

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře