I přesto, že každý z nás je jiný, jedinečný, že máme odlišnou oční sítnici, jiný otisk prstu, odlišné složení mikroflóry v trávicím traktu, i jinou DNA, můžeme s jistou mírou zjednodušení zařadit jedince do určité přihrádky, kde rysy osobnosti a konstituce, fyzické příznaky, emoce, chování či temperament naznačují příslušnost k dané skupině. Říkáme tomu typologie.
Typologií existuje nekonečná řada, jak na západní, tak na východní polokouli Země. Zařazení jedince do určité přihrádky využívají psychologové (např. introvert vs. extrovert; cholerik, sangvinik, atp.), lékaři (krevní skupiny) či astrologové ve svých horoskopech, ale se škatulkováním se setkáváme i v každodenním životě (blondýny, brunetky či rusovlásky; Ostraváci, Pražáci, Brňáci; vlastně i to, že chlapečci chodí čůrat do místnosti označené jinak než holčičky).
Zaškatulkování, byť se mu přirozeně bráníme, lze využít k vysvětlení chování jedince, k posílení našich silných stránek, či k předejití zdravotních problémů, ke kterým máme sklony, jak si ukážeme v tomto seriálu.
Z pohledu východních filozofií se vedle všeobecně známého rozlišení Yin – Yang (přesněji nadbytek Yinu, nedostatek Yinu, nadbytek Yangu, nedostatek Yangu) nabízí dělení podle 5 elementů/prvků.
Žádná typologie nemá ambice postihnout složitou osobnost člověka ve všech aspektech, ani se o to nesnaží. Přesto typologie podle 5 elementů/prvků dokáže osvítit silné a slabé stránky, vysvětlit tendence k určitému způsobu jednání na danou situaci i změnu nálad v běhu života, naznačit čemu se vyhnout a čemu se věnovat, abychom žili v souladu s vesmírnými silami a zbytečně neplýtvali energií ve snaze plavat proti proudu.
Každý prvek disponuje jasně danou charakteristikou, vlastnostmi a je v určitém vztahu s prvky ostatními. Zároveň se můžeme přes brýle pěti prvků podívat na okolní svět a poodhalit platná pravidla jeho fungování, byť by byla jakkoliv skrytá. Komplexní informace naleznete v e-booku Typologie osobnosti podle 5 elementů.
Člověk, v jehož osobnosti převládá prvek Země, se vyznačuje mohutným, ale spíše měkkým tělem a silnými končetinami se sklonem k tloustnutí, zejména v břišních partiích. Yin-yangově je tento prvek vyvážen. Mívá silné čelisti a hranatý obličej, nažloutlou pokožku.
Stojí oběma nohama pevně na zemi, dokáže být soucitný, empatický, chápající a je druhými vyhledáván, protože je dokáže vyslechnout a povzbudit. Má rád fyzický kontakt, je mazlivý, milující a oddaný.
Lze ho charakterizovat popisem: stálost a stabilita, praktičnost, spolehlivost, rozvážnost, empatie, čestnost, pracovitost, laskavost a opatrnost, má sklon k zadumání a přemítání. Bývá až tvrdohlavý a neústupný, ale v rozhádaném kolektivu představuje zklidňující prvek.
Je hloubavý, přemýšlivý či často zamyšlený, ale v okamžiku, kdy je vyveden z rovnováhy, sklouzává k obsesivnímu a zabíhavému myšlení, k vytváření si starostí, k sebestřednosti a sobeckosti.
Jeho soucitnost a spolehlivost ho často staví profesně do oblasti služeb, dělá mu dobře starat se o druhé, protože poskytuje soucit, ochranu a „výživu“, prostor k růstu, nicméně si musí dávat pozor, aby nesklouzl k pocitu nepostradatelnosti a k následným vztahovým závislostem. Nebo k „dávání příliš mnoho“ a postupnému vyčerpání.
Během života se učí nastavit si vlastní hranice, starat se o sebe a umět říct NE. V bouřlivých etapách života, při pocitu nejistoty a vykořenění, mu pomáhá práce na zahradě, procházky v přírodě, práce s hlínou/keramikou, masáž či meditace zaměřená na propojení s okolím, žití v přítomnosti a držet mysl na uzdě.
Profesně rád pracuje se zemí, ať již je to práce na zahradě, stavitelství, reality či ochrana přírody, ale i sociální oblast a pojišťovnictví. Rovněž ho uspokojuje kutilství a domácí práce, vaření a péče o někoho, i kdyby to měl být domácí mazlík.
Fyziologicky je pro prvek Země tématem vlhkost až zahlenění. Zdravotně mívá sklon k trávicím problémům, kašovité stolici, únavě či potravinovým alergiím, k přejídání a obezitě, diabetu, otokům, bolestem kloubů.
Dieteticky mu dělá dobře tepelně upravená strava, obiloviny a kořenová zelenina. Naopak vadí zchlazující potraviny, přemíra cukru a sladkého, mléko a mléčné výrobky, rafinované potraviny a zmrzlina.
Příklad doporučených pokrmů:
kuřecí či hovězí vývar, dýňová polévka, míchaná vajíčka s tofu a zázvorem, congee s rozinkami, mandlemi a skořicí, krůtí plátek s dýňovým pyré, rizoto se slzovkou, česnekem a žampiony,…
Zůstaňte s námi, příště se seznámíme s prvkem Kov, který miluje řád, pravidla a strukturu 🙂 .