Podzimní splín a co my s tím

Wabi Ryvola zpívá v jedné své písni: „…a tak se touláš trávou spálenou, nevíš, jak rozloučit se s létem…“. V písni je cítit smutek a melancholie, které přicházejí s koncem dlouhých slunečných dnů, kdy začíná nastávat podzim, jinová fáze roku.

Jak je to u vás? Přepadá vás na podzim smutek a podzimní melancholie? Stýská se vám po letním sluníčku a děsí vás ranní mlhy, podzimní nečas a čvachtání v botách?

Na pomyslném kole vzájemného tance mezi jinem a jangem se s koncem léta přesouváme za horizont a Oheň pomalu předává vládu Kovu. Kov znamená podzim, Kov znamená ohrožení plic, jakožto orgánu, který je v této době první na ráně a Kov znamená rovněž větší nálož smutku a melancholie, které k němu neodmyslitelně patří. Můžeme s tím nesouhlasit, psát petice, stávkovat, stejně s tím nic nenaděláme.

Smutek patří mezi pět základních emocí a je neodmyslitelně spjat právě s plícemi. Stejně tak se v plicích podle čínské medicíny ukrývá: důstojnost, poctivost, pocit viny, čestnost, stud, zklamání, beznaděj, zoufalství, „bolestínství“ i sebeúcta. Ale základní emocí jsou smutek (Bei) a sklíčenost (You). Samotný čínský znak se v tomto případě skládá ze „srdce“ a „negativity“. Veškeré emoce se vždy dotýkají srdce, jakožto císaře plus dalšího orgánu (plic).

Bei – smutek, žal, bolest, melancholie, to je negativita, kterou část znaku popisuje. Díky ní jsme uzavření, chráníme si zbytek své energie, nechce se nám jí kamkoliv investovat. Organizmus jede na úsporný režim a jako by celým svým postojem vyjadřoval: „dejte mi pokoj a nechte mě být.“ Stahujeme se do sebe, vyrovnáváme se se ztrátu či událostí, která nás ranila. You je příznak, který jde se smutkem ruku v ruce, tedy sklíčenost a zpomalení. Šetříme čas a energii.

Z bylinek, které se používají v čínské fytoterapii, to je cibulka lilie (Bai He, bulbus lilii), která umí zastavit kašel, a navíc rozpustit smutek. Není náhodou, že ovlivňuje plíce a srdce. Najdeme ji v bylinných směsích Třepetání praporců ve větru (WAN 124, Gan Mai Da Zao Wan), nebo Hvizd stříbrné píšťalky (WAN 131, Bai He Gu Jin Wan).

Dieteticky si můžeme při nadměrném smutku pomoci stravou ostré chuti, ale nepřehánějme to. Z doporučených potravin např. bílá ředkev (daikon), ředkvičky, cibule, žampiony… Více o povaze potravin z hlediska ročních období a jejich vlivu na zdraví se dozvíte v tomto e-booku.

Akupresurně lze působit na ohnivý bod na dráze plic (Yu Ji, LU 10), rozptylovací metodou na obou rukách, nebo pomocí zvukového čchi kungu. S dlouhým výdechem vyslovíme „ššššš“, což vibračně uvolňuje právě plíce. Ideálně 3x denně, alespoň 36x. Obecně platí, že dělání si starostí vede ke smutku, a naopak radost dokáže smutek rozptýlit.

Přeji vám, aby vás podzimní smutek zaskočil co nejméně, a když ano, užijte si ho, protože i on patří k životu.

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky