Co dělá s organismem vztek?

Emoci nedokážeme nijak změřit, přesto západní medicína připouští, že existuje, a všichni emoce víceméně cítíme. Jako vše, i emoce je energie a když již vznikla, něco s námi udělá. V čínské medicíně pracujeme s pěti hlavními emocemi (vztek, radost, přemítání či zadumávání se, smutek a strach). Co s námi udělá vztek?

fight-2954705_640Vztek či zlost, je velmi silnou jangovou emocí a v popisu práce má, že zvedá naši Qi (energii) vzhůru. Typický cholerik např. řekne: „Já když se rozzlobím, začne mě bolet hlava nebo zvonit v uších“.

To je přesně ono, vztek vzniká v játrech a silnou jaterní energii pošle vzhůru. Játra přináleží elementu dřeva a tedy k období jara, proto o vzteku mluvíme právě nyní, kdy jsou játra zranitelnější.

Při narození ovšem v našich játrech vztek není, ten se vyvíjí až postupem let a odráží prostředí, ve kterém vyrůstáme, nastavené limity a pravidla, výchovu. Protipólem vzteku je laskavost, jen bývá většinou překrytá právě zlobou.

Vztek je jedna z mála emocí, kterou lze „odložit na později“ a ventilovat ji např. sportem. Ale zkuste si přesunout na druhý den např. strach… To nejde.

Jak se vztekem pracovat?

Dobrá zpráva je, že to lze. Nečekejte sice, že z cholerika uděláte beránka, ale odstranit „bouchající saze“ možné je. Nabízím několik možností:

1. Stimulace akupunkturních bodů akupresurou

Mačkáme Zhong Feng LR 4, kovový bod na dráze jater. Když si sáhnete na nejvyšší vyklenutí vnitřního kotníku nohy a prstem sjedete ve vodorovné hladině směrem dopředu, prst se vám zanoří do první prohlubně, tam se nachází bod. Stimulujeme alespoň 3x denně 36x za sebou.

2. Pomocí bylinných směsí

Velmi vhodné jsou směsi:  014 – Hořcový elixír, 062 – Zklidnění zčeřené hladiny (pro ženy) či 063 – Uklidnění znesvářených (pro muže).

3. Pomocí cvičení Qi Gong

Slabika, která rezonuje s játry a uvolňuje je, je „Xu“ (vyslov šišlavě Šü), po plném nádechu do břicha nahlas vyslovit slabiku s výdechem, opakovat 36x, 3x denně. Nicméně boxovací pytel je také vhodný.

4. Pomocí dietetiky

Dietetika patří mezi 5 hlavních nástrojů TČM, kterým pomáháme klientovi vrátit se do přirozené rovnováhy, tedy ke zdraví. Potraviny, které pomáhají uvolnit přetlak v játrech, jsou např. artyčok, švestka, špenát či celer, v libovolné úpravě. Jen pozor u švestky, slivovice dělá něco úplně jiného. 🙂

christmas-2411764_640

Každá emoce má svůj pozitivní a negativní aspekt, nejinak je tomu i u vzteku. Pozitivní stránka hněvu je rozhodnost, která nás povzbudí udělat něco se stavem, se kterým nejsme spokojeni, a který hněv vyvolal. I radost, veskrze pozitivní emoce, má svůj negativní aspekt, ale o ní si řekneme příště, proto zůstaňte s námi! 🙂

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky