Vůle a tvořivost – lze je vědomě posílit?

kreativita a vůle v čínské medicíně

Lze vlastní kreativitu či nápaditost ovlivnit? Můžeme vědomě posílit vůli? Již jsme si zvykli, že brýlemi čínské medicíny se na svět kolem nás (i v nás) díváme jiným způsobem, než jakým nás – zápaďáky – učí myslet klasické vzdělávací instituce. Ať pohled západní, nebo východní, vždy jde o snahu slovy popsat realitu tak, aby byla sdělitelná (pokud možno srozumitelně) ostatním.

V taoistickém pohledu na svět se lidská bytost skládá ze tří částí: fyzické tělo (Jing), duch/duše (Shen) a energetické tělo (Qi).

Duch Shen (Šén) se skládá z pěti částí a každá je zodpovědná za různé oblasti našeho emočního a mentálního života. Hun (čti Chun) je snílek v nás, kreativec, vizionář, umělec, který přichází s novými nápady, který píše básně a maluje obrazy. Jeho domovským orgánem jsou Játra. Inspiruje, přináší krásu, pocit pohody, potěšení.  Ve skutečnosti, aby to nebylo tak jednoduché, Hun zahrnuje tři entity:

  • Tai Guang – udržuje komunikaci s Nebem, zajišťuje napojení na Vyšší zdroj.
  • Shuang Ling – má na starost udržení ctností, kterými disponujeme, a které jsou dle TCM zakotveny v jednotlivých orgánech (např. v Játrech je původně laskavost do doby, než je zaplníme vztekem). Na mimosmyslové úrovni komunikuje s ostatními, sdílí energii i náladu.
  • You Jing – uzemňuje nás, abychom příliš nelétali v oblacích, pečuje o obyčejné a tělesné záležitosti.

Když nás napadne převratná myšlenka, není to o tom, že bychom to my (nebo Hun) vymysleli z ničeho, ale o tom, že Hun zprostředkuje napojení na všeobjímající energetické pole, kde již všechno existuje (morfické pole, Akáša, …) a my myšlenku přetáhneme do našeho světa.

Hun je velmi plachý. Nesnáší násilí, konflikt a stres a zejména sebe-odmítání je mu více než protivné. Naopak nejplodnější je, když se cítíme příjemně a harmonie je okolo i uvnitř nás. Napadá mě podobenství s Múzami, které jsou éterické víly, jenž je nesnadné přilákat a lehké odehnat. I staré latinské přísloví, jehož autorem je Cicero, říká: „Inter arma silent Musae“ („Ve válce Můzy mlčí“). Múza nás políbí, když je nám dobře, ne když jsme ve stresu.

Kreativita je každému v jisté míře dána, tvořivosti se nemůžeme naučit, nebo ji kultivovat, lze ale pracovat na zklidnění emocí a zlepšení podmínek tak, aby Hun byl spokojený a nic mu nebránilo v plné aktivitě.

Vůlí (Zhi) rozumíme schopnost dotáhnout věci do konce, vydržet, jít za svým cílem, nevzdat se při první překážce. Vůle sídlí v Ledvinách a ctností Ledvin je moudrost, schopnost používat selský rozum, sebepoznání a z toho plynoucí přirozená sebedůvěra. Naopak strach a nejistota torpédují vůli a oslabují Ledviny.

Vůle je tak silná, nakolik jsou silné Ledviny. To znamená, nakolik mají Ledviny dostatek esence Jing, energie Qi a silný vyvážený jin a jang. Starejte se o své Ledviny, opečovávejte je kvalitní stravou, dostatkem pohybu a cvičením Qi Gong. Odměnou bude zdravý kořínek, železné zdraví a dlouhověkost, a mimo jiné silná vůle. A to nám za to stojí.


Pozn.: Názvy orgánů s velkým počátečním písmenem znamenají orgán v pojetí čínské medicíny, což je více, než pouze orgán fyziologicky.

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře
  • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
    e-book zdarma
  • CHCI E-BOOK ZDARMA
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky