Menopauza není nemoc!

Menopauza, neboli ukončení menstruačních cyklů, je vyvrcholením klimakterického období. Literárně nastává ve věku 49 let, jak psáno ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře (Huang Di Nei Jing):

 • Když žena dovrší sedmkrát sedm let, průtok Qi v drahách zeslábne, Tian Gui (= nebeská tekutina, menstruační krev) je vyčerpána, zemské dráhy se stávají neprůchodnými, a proto i celé tělo začíná chřadnout a žena už nemůže mít děti.

Samozřejmě to platí pro 49. rok +/- několik let. Průměrný věk menopauzy žen v západní Evropě je 50 let. Z pohledu západní medicíny nastává útlum činnosti vaječníků, snižuje se tvorba estrogenu a progesteronu. Vím, nezní to příliš optimisticky, ale neházejte flintu do žita, není to konec života!

Z pohledu čínské medicíny to je období, kdy ubylo esence (Jing) v organizmu. Esence je něco, co si lze představit jako svíčku, kterou nám někdo na počátku života zapálil a ona hoří. Náš životní styl se přímo promítá do jejího hoření. Buď žijeme turbulentně, od zdi ke zdi, a svíčka hoří nepravidelně a rychleji. Nebo žijeme rovnovážně, dbáme na střídání jinu a jangu, tedy aktivitu střídáme s dostatečným odpočinkem a svíčka hoří pravidelně. Nicméně, vždy hoří.

Až jednou dohoří, bude to konec naší fyzické existence na tomto místě, v tomto čase. Říká se, že již ve 40 letech je polovina svíčky pryč. Je to smutné, ale pravdivé.

Esence/svíčka je jinové podstaty, což znamená, že jak běží roky, dochází k úbytku jinu, k postupnému vysušování. Jin je v těle reprezentován veškerou matérií, hmotou. Vše, na co si můžeme sáhnout, jako kosti, svaly, krev, tělní tekutiny, je Jin. Jang je to, na co si sáhnout nemůžeme, to co s tím hýbe.

Klimakterium je tedy úbytek jinu. A např. návaly horkosti, kterým čelí takřka 85 % žen, jsou následek toho, že jinu ubylo a již nemá sílu udržet jang v rovnováze. Ten v podobě horkosti šlehne nahoru. Proto cíl terapeutického snažení v těchto případech je napomoci organizmu dostat se opět do jin – jangové rovnováhy. Bylinkami, akupunkturou či dieteticky doplňujeme jin (v případě potřeby i jang).

U 70 % žen je menopauza spojena s nepříjemnými fyzickými či psychickými problémy, nejčastěji:

 • Návaly horkosti, noční pocení
 • Palpitace, bušení srdce
 • Bolesti hlavy
 • Emoční rozladěnost, deprese
 • Vysychání organizmu
 • Nespavost, únava
 • Nárůst hmotnosti
 • Řídnutí kostí
 • Nižší libido

Část zdravotních problémů je spojena s úbytkem jinu, který může přejít až v nedostatek jinu i jangu. Zbytek příznaků přímo souvisí s emočním stresem, kterému je žena v dnešní společnosti vystavena.

Pořád je 30 % žen, u kterých proběhne klimakterium bez výrazných nežádoucích projevů. Jak je to možné? Proč zrovna já, ptáte se?

Uvědomte si, že menopauza není něco, co přichází náhle, ale je to postupný proces, který začal již při narození 🙂 . Jako plod v lůně matky, jste disponovala cca 6.000.000 primordiálních folikulů, po narození se jejich počet snížil na cca 600,000, dále na 300.000 při menarché (první menstruaci) až k zhruba 10.000 v době menopauzy. Příklad odpovídá ubývání esence, hoření svíčky během života. Množství a kvalita esence jsou do jisté míry ovlivněny způsobem našeho života.

Esence je náš největší poklad, který je třeba opečovávat. Ledviny shromažďují a uskladňují esenci. Celoživotně je důležité hýčkat své Ledviny. Esence, tedy naše svíčka, obsahuje jednak přednebeskou, primární esenci (Yuan Jing), jinými slovy množství původní esence, vklad z Nebe, který se nedá obnovit. Ta je promíchána s esencí ponebeskou, kterou doplňujeme během života stravou, dýcháním, spánkem, odpočinkem. Z tohoto koktejlu každou vteřinu života čerpáme, tedy svíčka hoří.

Pozn.: Jsme každý jiný, máme jiné DNA, máme jiný vklad přednebeské esence, který ovlivňuje naše možnosti. Jak je možné, že Reinhold Messner byl schopen zdolat všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku? Jak je možné, že Jaromír Jágr byl schopen hrát v 45 letech hokej na špičkové úrovni? Protože oba, a jim podobní, mají kvalitní přednebeskou, původní, esenci. Chci tím poukázat na fakt, že je nesmysl se s kýmkoliv v čemkoliv srovnávat, protože jsme každý jiný, každý z nás má jinde startovací čáru.

Podívejme se na etiologii výše zmíněných zdravotních problémů.

Přepracování, respektive nerovnováha mezi aktivitou a odpočinkem, dlouhé hodiny trávené v práci a ještě doma při „druhé směně“. Dlouhodobá fyzická či mentální činnost bez odpovídající regenerace. Nutí organizmus jet z rezerv, jinými slovy sáhnout si do Ledvin pro esenci, což se nám jednou sečte.

Více porodů, či porody rychle za sebou, ale i příliš brzký začátek se sexuálním životem. To vše opět vede k oslabení Ledvin, k oslabení esence.

Nepravidelná a nekvalitní strava. Strava a dýchání doplňuje esenci. Jestli jsme třetinu života na fastfoodech, je to zásek do našeho života? Rozhodně ano!

Hysterektomie, při odstranění vaječníků (což nemusí být vždy) vede k předčasnému přechodu.

Emoční stres – velmi silný hráč ve hře. Žijeme ve společnosti, která je silně zaměřená na výkon. Měříme se podle toho, „kam jsme to dotáhli“, co jsme dokázali navenek. Žijeme v kultu mládí a krásy. Vidíme to všude kolem sebe, ve virtuálním světě lifestyle magazínů, reklamy, médií, popu, filmů, zkrátka kam se podíváme.

A do toho přichází menopauza, která upozorňuje, že žena již není schopna „plnit své ženské poslání“, že mládí a krása odchází, že tu minisukni už asi ze skříně nevyndá… Život se překulil do druhé poloviny, děti už jsou z domu a „už vás nikdo nepotřebuje“, zdravotních problémů přibývá, je to k ničemu. Depka jak vyšitá! No jasně, že to vytváří emoční stres, kterému čelíte! Strach, obavy, úzkosti, vytváření si negativních scénářů, to vše oslabuje Ledviny, tedy i esenci. Nenechte se stáhnout do víru těchto dramat! Menopauza není konec života a není to nemoc!

Terapeuticky, tedy i dieteticky, doplňujeme jin. Není náhodou, že recepty bylinných směsí, které pomáhají minimalizovat nežádoucí příznaky provázející menopauzu, obsahují, mimo jiné, byliny jako je Rehmánie lepkavá, Děhel čínský (Andělika) nebo Šalvěj červenokořenná. Vyživují jinové složky organizmu.

Proto dieteticky upřednostníme potraviny posilující jin a ochlazující.

Teplotní povaha doporučených potravin je neutrální, svěží až chladná. Techniky tepelné úpravy spíše jinové, tedy vaření ve větším množství vody, vaření v páře, dušení či blanšírování.

 • Využíváme silně vyživující potraviny – mořské řasy, maso, houby, ořechy, semena, fazole, vejce
 • Vařená zelenina a obiloviny
 • Živočišné bílkoviny – maso, vnitřnosti, vejce, mléčné výrobky (mírně)
 • Ochlazující strava (ovoce, zelenina – zejména listová), jogurt odpoledne (ne denně)
 • Rostlinné oleje
 • Dostatečný pitný režim
 • Dostatek spánku (jin se doplňuje v jinové části dne, což je noc a spánek)

Potraviny, které vyživují jin, mohou být těžší na trávení, proto předpokladem je zdravá Slezina (Slezinu zde chápeme po čínsku, tedy jako větší část celého trávicího traktu, proto je psána s velkým „S“). Je-li Slezina oslabená, ne mléčné výrobky a opatrně s hutnější stravou.

Kompletní přehled vhodných potravin i těch, kterým je lépe se v období menopauzy vyhnout a další tipy najdete v e-booku Výživa ženy.

Jednotlivé cykly vývoje ženy, jak jsou popsány ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře, končí cyklem 7 x 7 let. Možná vás napadá: „Co dále? Znamená to konec?“

Rozhodně ne!

Zmínil jsem již patogenní orientaci západní společnosti na výkon a kult krásy a mládí. Ale když se podíváme na způsob života etnických skupin, na moudrost prověřenou tisíci lety existence, zjistíme, že někdo, kdo pamatuje dostatek zim, kdo prožil mnohé, má v sobě moudrost, které je třeba si vážit.

V mnoha komunitách napříč světadíly se ženy po přechodu stávaly velmi váženými a jejich názory uznávanými. Začaly nosit jiné oblečení, nemusely již dělat většinu běžných ženských prací, naopak byly více zapojovány do práce pro celou komunitu, do jejího vedení. Proč myslíte? Vysvětlím.

Začnu z jiného pohledu. První energetické akupunkturní dráhy, které na plodu v lůně matky, vzniknou, jsou dráhy mimořádné. Teprve později dochází k rozvoji běžných akupunkturních drah propojených s jednotlivými orgány (např. dráha žaludku apod.). Mezi mimořádné dráhy patří Přední a Zadní střední dráha. Přední střední dráha se vynořuje v oblasti hráze, pokračuje přes břicho, hruď a jde k ústům. Zadní střední dráha se z nitra vynořuje pod kostrčí, pokračuje podél páteře, přes hlavu dopředu k ústům. Obě dráhy spolu uzavírají Malý nebeský okruh nebo také Mikrokosmickou dráhu.

U plodu a u malých dětí v těchto drahách běží tzv. Vodní okruh, kdy Qi (energie) stupá přes břicho vzhůru a podél páteře dolů. Jak děcko spadne do koloběhu učení a asimilace, aby zapadlo do společnosti, energetický okruh se mění v Ohnivý okruh, který stoupá podél páteře a klesá v přední části těla. Ohnivý okruh má většina z nás v produktivním věku.

Nyní k meritu věci. U mnohých žen po klimakteriu samovolně dochází opět k otočení směru pohybu Qi ve Vodní okruh. To s sebou přináší propojení s „vnitřním Já“, silnější přístup k intuici a moudrosti předků. Tyto ženy se stávají vědmami, Staršími, šamankami, není důležité, jak to nazveme. Důležité je, že se jim pootevírá přístup k Vědění. Mohou a nemusí toho využít.

„No jo, ale nežiju u Apačů, k čemu mi to je?“, řeknete si. Právem. Co to tedy znamená u nás?

V této fázi života máte prostor a čas se zklidnit, zvnitřnit, přiblížit se ke svému Yuan Shen, k božské jiskře v nás, k diamantu, který každý z nás má uvnitř. I když je většinou schovaný pod nánosem bahna. Nyní jste přišly na to, že čas, kdy jste se obětovaly pro druhé (manžela, děti, atd.) je za vámi. Nemyslím to ošklivě, spíš naopak.

Nyní je čas tento prázdný prostor zaplnit, smysluplně. Čím, to je na vás. Vzpomeňte na své dávné sny, přání, koníčky, na které nebyl čas. A porovnejte je se svými možnostmi dnes, případně je modifikujte, je-li třeba. Ale nevzdávejte se jich. A neodkládejte je na někdy! BÝT TADY A TEĎ JE DŮLEŽITÉ, a není to klišé…

Tento článek je výňatek z e-booku Výživa ženy >>.

Martin Řezníček
Terapeut a lektor TČM. Prostřednictvím čínské medicíny pomáhá lidem už mnoho let na jejich cestě k rovnováze a zdraví - osobní i online formou.

Je autorem e-booků Více než strava, Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle..., Typologie osobnosti podle 5 elementů nebo Výživa ŽENY a Výživa DĚTÍ.

Rovněž svými ONLINE KURZY pomáhá šířit moudrost čínské medicíny.
Jeho příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře