"Prostřednictvím čínské medicíny pomáhám lidem na jejich cestě k rovnováze a zdraví."
Ing. MARTIN ŘEZNÍČEK
Narozen v roce Hada dle čínské astrologie.
Proč mi čínská medicína učarovala?
- Protože dává odpovědi na otázky týkající se nejen skutečných příčin nemocí, ale i podstaty života samého, vesmírného řádu či neměnných zákonů přírody.
- Protože se jedná o celostní zdravovědný systém, kultivovaný po tisíciletí, který obstál v té nejtěžší zkoušce – zkoušce časem. Po dobu své dlouhé existence pomohl milionům lidí po celém světě a s postupem let neztrácí na kvalitě, naopak získává na zkušenostech.
- Protože díky tomuto systému jsme schopni pochopit souvislosti mezi zdravotním stavem člověka a vlivy počasí, stravy, emočního rozpoložení, věku, konstituce či okolí a zahrnout je do celkové léčby.
- Protože ctí individualitu každého jedince a chápe, že člověk je mnohem víc, než „pouhé“ fyzické tělo.
- Protože mě moc baví!
Od roku 1998 intenzivní studium východních filosofií a alternativního přístupu ke zdraví včetně životosprávy a životního stylu se zaměřením na tradiční čínskou medicínu (TČM).
- Absolvent Školy pěti dovedností – studia tradiční čínské medicíny při TCM Institut zakončeného řádnou zkouškou včetně dalšího postgraduálního vzdělávání
- Dlouholetý praktik TCM na TCM Clinic pod vedením MUDr. Jozefa Luckého
- Lektor TCM při TCM Institut ve Škole pěti dovedností
- Praktik čínské medicíny a poradce v oblasti zdravé výživy a životního stylu podle pravidel tradiční čínské medicíny s vlastní praxí v Praze
- Postgraduální studium klasických textů Gui Gen – Zpět ke kořenům s prof. Li Jie
- Studium cvičení Qi Gong v Lotus Nei Gong Prague s V. Kroupou
- Autor e-knih o stravování podle pravidel čínské medicíny
- Věčný student na poli čínské zdravovědy, protože čím víc vím, tím zjišťuji, že toho ještě mnohem více nevím… 🙂
Každý pacient je jiný a každé setkání je obohacením pro terapeuta i klienta. Léčba je cesta hustým lesem, kdy terapeut je pacientovi průvodcem. Bude mi ctí vás na této cestě provázet s plným nasazením svých vědomostí, dovedností i zkušeností a s maximální dávkou pokory a empatie.
Můj příběh
Je pohodové nedělní dopoledne. Sedím za kuchyňským stolem, popíjím černý pu-erh a ťukám do klávesnice počítače, na sporáku bublá velký červený hrnec a v něm se již několik hodin vaří silný hovězí vývar přesně takový, jaký odpovídá tomuto ročnímu období. Venku je střídavě sluníčko s modrou oblohou a vzápětí sněhová vánice.
Cítím vnitřní radost a svobodu, kterou nepřináší jen to, že procházím velkými změnami v profesním životě, ani to, že se mohu věnovat tradiční čínské medicíně jako praktik i lektor, tedy oboru, který před lety byl pouze zajímavým koníčkem, oboru, který mě baví, naplňuje a dnes také živí, že denně cvičím Qi Gong (energetické cvičení) a stravuji se podle pravidel TČM (tradiční čínské medicíny), že se s pěti křížky na krku cítím fyzicky i psychicky dobře, ale protože radost a vnitřní svoboda je výslednicí mnoha faktorů a přichází zevnitř. A nic na tom nemění fakt, že vždycky není vše růžové, že přichází bouřky v oblasti osobní, profesní i zdravotní, protože žijeme v bipolárním světě a i toto patří k životu.
Právě východní filosofie a pravidla čínské medicíny, včetně pohledu na náš život a dennodenní činnost, mi pomohly najít odpovědi na otázky, na které jsem předtím vysvětlení nenacházel, pomohly mi přiblížit se svému Já a utřídit si své priority, a najednou vše do sebe začalo zapadat a do plachet jachty mého života se opřel čerstvý vítr.
Ale nemyslete si, že to je setrvalý stav, tak to v této dimenzi nefunguje! Jsou a budou výkyvy na obě strany, štěstí a radost se budou střídat se smutkem a skepsí. Důležité je nenechat se do všech těch dramat příliš zatáhnout, udržet si nadhled a humor v každé situaci. To dělá z člověka mistra svého života. Zdaleka nechci tvrdit, že jsem tohoto mistrovství dosáhl, to je cesta na (nejen jeden) celý život. Člověk na té cestě tisíckrát zakopne a upadne, je důležité se i po tisící a první opět zvednout a jít dál.
Vždy jsem nedělal to, co dnes, čínské zdravovědě se věnuji cca 12 let. Bylo období hledání, nespokojenosti i beznaděje, období slepých uliček i zdravotních problémů. Denně jsem jezdil do zaměstnání a trávil dny a večery činností, v které jsem postupně přestal vidět smysl (stejně jako tisíce jiných), a ta se stala pouze prostředkem, který platil hypotéku, živil mě a rodinu. Vnitřní nespokojenost se začala brzy promítat do fyzického a psychického zdraví. Útěchou a únikem mi byl alternativní pohled na život, který jsem nacházel ve studiu východního mysticismu a filosofií, studiu čínské medicíny.
Zejména ve stravování, jakožto důležitém pilíři čínské zdravovědy, jsem si osobně prošlapal několik (pro mě) nevhodných uliček, protože směrů a názorů je spousta a každý se tváří jako ten jediný správný. Nezbývá, než vše vyzkoušet! K snídani syrové ovoce a zeleninu? Výborný nápad, sem s tím! Či raději nesnídat? Jasně, proč ne! Vegetariánství? Samozřejmě! Pročistím organizmus, ulehčím mu a ještě mě to duchovně vykopne výš! A výsledek? Ztráta síly, úbytek svalové hmoty, zimomřivost, celodenní únava, únava po jídle, abnormální chuť na sladké.
Dnes vím, že toto jsou typické příznaky signalizující oslabení „sleziny“ (v čínské medicíně pojmem „slezina“ rozumíme celý trávicí trakt), tedy něco, s čím se nyní denně setkávám v ordinaci u pacientů. V zásadě nemám nic proti vegetariánství, naopak, ale být vegetariánem není jen tak a musíme si hlídat hladinu Yangu a v jídelníčku zohlednit např. i aktuální roční období. Zkrátka a dobře, tehdy jsem zdaleka nevěděl tolik, kolik vím nyní, a do dneška se z toho vzpamatovávám.
Následovalo zklamání, jak to, že se necítím stále lépe a lépe?????? A tím, že navenek jsem se tvářil, jak mi je dobře (musel jsem přeci dokázat svému okolí, že to dělám správně!), o to víc jsem byl zklamaný uvnitř – proč to nefunguje? Během těchto let, kdy člověk nebyl spokojený profesně, ani vnitřně a hledal sám sebe, se rovněž začalo propadat do šedi i mé manželství, které se nakonec i přes revitalizační pokus rozpadlo, a začal jsem nanovo.
Praktik čínské medicíny má v zásobě 5 nástrojů, pomocí kterých může pacientovi pomoci: Fytoterapie (léčba bylinami), akupunktura, masáže Tuina, úprava dietetiky a životního stylu a Qi Gong. Dietetika je něco, co může každý změnit sám u sebe a to hned dnes, nemusí čekat na byliny či na akupunkturní sezení. A proč se věnovat právě „čínskému“ pohledu na svět? Protože TČM obstála v té nejtěžší zkoušce – to je zkouška časem, jestliže tady je něco několik tisíc let, stále to existuje a za tu dobu to pomohlo milionům lidí po celém světě (nejen v Číně), tak na tom musí přeci něco být!
Denně se setkávám s různými názory na stravování a „správný“ životní styl a také vidím jejich dopad na lidský organizmus, denně vyvracím názory typu „…víte, já žiju dost zdravě, k snídani si dávám jogurt.“ Protože v ordinaci nemám dostatek času každému druhému vysvětlovat pravidla čínského pohledu na stravování, a protože úprava dietetiky bývá nedílnou součástí strategie léčby v čínské medicíně, připravil jsem pro vás výběr toho nejdůležitějšího z čínského stravování v elektronické podobě. E-booky si můžete jednoduše stáhnout na mém webu.
Chci se s vámi podělit o jiný pohled na lidské tělo a stravování, o přístup, kde je jedno kolik kJ/kalorií má daná potravina a zejména vysvětlit proč to tak je, a to velmi logicky, protože čínská medicína je logická, i když se na fungování organizmu dívá z úplně odlišného úhlu pohledu. Rovněž vás upozorním a vysvětlím úskalí, která s sebou přinášejí různé dietetické kúry a trendy. V dnešní době máme přístup takřka k jakékoliv potravině, v prosinci zajdeme do supermarketu a dáme si kiwi, nebo meloun. Na každém rohu máme dietetické poradce. Tak proč průměrný člověk na západní polokouli je unavený a obézní??? Tedy závěrem:
- Je jogurt k snídani dobrý nápad?
- Je veganství pro mě vhodné?
- Dát dětem k Mikuláši pomeranč a kiwi se slovy „sněz to, je v tom hodně céčka“ dává smysl?
- A mnoho dalšího…
Nejen na tyto otázky najdete odpověď v e-booku "Více než strava" a především v podrobnějším e-booku "Vše, co jste kdy chtěli vědět o jídle, ale neřekli vám to", nebo v nejnovější e-knize "Výživa ženy".
Můžete mi také napsat na email: tcm@martinreznicek.cz nebo tcmreznicek@gmail.com
"Čínská medicína mi jednoduše učarovala."
17.1. 2018 v pořadu Česko vstává na TV Seznam o tom, kdy zvolit k léčení čínskou medicínu nebo jaké metody se v ní používají...
Sledujte mě na FB a získejte aktuální tipy pro zdraví z oblasti TČM